2008-03-12: Ustawa o zawodzie lekarza trafi do podpisu prezydenta
Sejm przyjął dziś część z serii senackich poprawek do projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Teraz projekt trafi do podpisu prezydenta, jeśli nie zostanie zawetowany, to znowelizowana ustawa będzie ustalała minimalne wynagrodzenie lekarzy rezydentów na 70% średniej krajowej.
Sejm nie przyjął jednak wszystkich poprawek Senatu. Posłowie zdecydowali o odrzuceniu poprawki, zakładającej zniesienie obowiązku obecności filologa na egzaminie potwierdzającym znajomość języka polskiego u cudzoziemców starających się o prawo wykonywania zawodu medycznego.
Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w znacznym stopniu dostosowuje polskie prawodawstwo do wytycznych Unii Europejskiej, m.in. poprzez złagodzenie procedur uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy z innych państw UE, którzy starają się o prace w Polsce.
Nowelizacja nie znajduje jednak uznania w środowisku lekarskim. W lutym przedstawiciele młodych lekarzy zwrócili się do prezydenta o zawetowanie nowej ustawy, w ubiegły poniedziałek apel ten potwierdził Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Środowiska lekarskie są przeciwne ustaleniu minimum na 70%, domagając się wprowadzenia do ustawy zapisów określających wynagrodzenie lekarza rezydenta na co najmniej 100% średniej krajowej. W trakcie prac parlamentarnych wniosek o wprowadzenie takich rozwiązań zgłaszało Prawo i Sprawiedliwość, jednak poprawka tego klubu nie znalazła poparcia w żadnej z izb.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z serwisu e-Polityka.pl (więcej informacji).
- PAP – Sejm: nowela ustawy o zawodzie lekarza - do podpisu prezydenta – wiadomosci24.pl, 12 marca 2008