2008-03-12: USA: 1/4 nastolatek cierpi na choroby przenoszone drogą płciową

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 12 marca 2008

Rządowe Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) Stanów Zjednoczonych przygotowało raport z którego wynika, że ok. 3 mln nastolatek cierpi na choroby przenoszone drogą płciową. Badanie, na podstawie którego sporządzono raport dotyczy lat 2003-2004 ale dr John Douglas z CDC stwierdził, że wyniki są odzwierciedleniem współczesnej sytuacji.

Z badania przeprowadzonego na 838 osobach wynika, że 18% kobiet w wieku 14-19 lat jest zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który może przyczynić się do powstania raka szyjki macicy. Choroby weneryczne częściej występują u czarnych dziewcząt (ok. 50% z nich), natomiast u białych i pochodzenia meksykańskiego liczba zachorowań wynosi 20%.

"Około połowy badanych dziewcząt ma za sobą kontakt seksualny. W grupie tej choroby zdiagnozowano aż u 40% nastolatek. Niektórym infekcjom sprzyjają także inne formy aktywności seksualnej, w tym stosunki oralne" - napisano w raporcie.

Dr Margaret Blythe z Amerykańskiej Akademii Pediatrii stwierdziła, że wyniki badań potwierdzają codzienne doświadczenia lekarzy. Natomiast dr John Douglas zaznaczył, że konieczne jest dotarcie do dziewcząt z najbardziej zagrożonej grupy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]