Przejdź do zawartości

2008-03-11: Wizyta Prezydenta Republiki Czeskiej w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 marca 2008
Prezydent RP Lech Kaczyński z spotkał się z Prezydentem Republiki Czeskiej Václavem Klausem

11 marca 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką spotkał się z przebywającym z wizytą roboczą w Polsce Prezydentem Republiki Czeskiej Václavem Klausem z małżonką.

Po obiedzie wydanym przez Prezydenta RP z małżonką na cześć Prezydenta Republiki Czeskiej z małżonką obaj Prezydenci złożyli oświadczenia dla mediów.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział m.in.:

"Aż trudno mi powiedzieć, które jest to nasze spotkanie w ciągu ostatnich dwóch lat i dwóch miesięcy. Było ich bardzo wiele, liczę tylko bilateralne, nie liczę spotkań w Brukseli, w trakcie spotkań Grupy Wyszehradzkiej, czy też ostatnio w Brnie. Myślę, że to jest dobry obyczaj. Dobry tym bardziej, że Polska może być wielce usatysfakcjonowana tym, że Pan Prezydent Václav Klaus na kolejne pięć lat został prezydentem Republiki Czeskiej. Oczywiście w imieniu własnym, swojej Żony, całego naszego społeczeństwa tego najserdeczniej gratulowałem, ale myślę, ze Polska też sobie może pogratulować tego, że właśnie tak się stało, z tego się szczególnie cieszę.

Nasza rozmowa, powtarzam kolejna już tego typu, dotyczyła spraw związanych z problemami politycznymi, które będą poruszone już pojutrze w Brukseli, z problemami, które staną na spotkaniu NATO na początku kwietnia w Bukareszcie, z wieloma innymi sprawami dotyczącymi sytuacji wewnętrznej zarówno w Republice Czeskiej jak i w Rzeczpospolitej Polskiej. Rozmawialiśmy jak zawsze niezwykle szczerze. W bardzo wielu sprawach mamy identyczny pogląd, są sprawy gdzie nasze wizje dotyczące na przykład pewnych osób się różnią, ale oczywiście nie będziemy o tym szczegółowo w tej chwili mówić. To wszystko jest w ramach bardzo ścisłych, przyjacielskich kontaktów. I tutaj chciałem raz jeszcze podkreślić, że relacje Pana Prezydenta ze mną, relacje naszych Małżonek, odgrywają rolę bardzo istotną i mam nadzieję, że ten kapitał w najbliższych latach nie zostanie zmarnowany, bo był on zbudowany w ostatnich latach, nie mogę powiedzieć, że z nie małym trudem, ale bez trudu. Krótko mówiąc, tym lepiej, że zdarza się tak, że przywódcy krajów, które nie mają na prawdę żadnych sprzecznych interesów, miały odmienne historie, ale narody są do siebie zbliżone etnicznie, są bezkonfliktowe, jeżeli chodzi o historię i poprzednie wieki, te narody w końcu zaczęły ze sobą bardzo blisko współpracować. Chciałem wyrazić nadzieję, że tak będzie i w następnych latach i oczywiście znakomitym tego znakiem jest wybór Pana Prezydenta Václava Klausa na drugą kadencję, która zaczęła się 7 marca i potrwa aż do 7 marca 2013 roku, czego chciałem jeszcze raz publicznie Panu Prezydentowi pogratulować."

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]