Przejdź do zawartości

2008-03-11: Wizyta Prezydenta Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 marca 2008
Hosni Mubarak i Lech Kaczyński - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

11 marca 2008 r Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z przebywającym z wizytą oficjalną w Polsce Prezydentem Arabskiej Republiki Egiptu Hosni Mubarakiem.

Po ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie w „wąskim gronie”. Następnie Prezydent Lech Kaczyński wręczył Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Prezydentowi Hosni Mubarakowi, za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy i przyjaźni polsko-egipskiej.

Po wręczeniu odznaczenia odbyły się obrady plenarne pod przewodnictwem obu Prezydentów, po których wygłoszono oświadczenia dla mediów.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział m.in.:

Hosni Mubarak i Lech Kaczyński - ceremonia oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

„Chciałem wyrazić wielką satysfakcję, że przywódca wielkiego państwa, państwa o olbrzymim znaczeniu w świecie, największego państwa w regionie Bliskiego Wschodu – a dziś jest to rejon dla świata kluczowy – odwiedził nasz kraj. To dla Polski i dla mnie osobiście duża satysfakcja, szczególnie, że Pan Prezydent Mubarak obecny jest na światowej scenie od wielu lat. Jest jednym z najbardziej doświadczonych polityków, funkcjonujących dzisiaj w skali globalnej.

Nasze rozmowy miały dwie płaszczyzny. Jedna z nich, to niezwykle interesujący przegląd sytuacji w tym kluczowym dla każdego kraju na świecie, a szczególnie dla państw europejskich regionie, jakim jest Bliski Wschód i region graniczny, rozmawialiśmy bowiem o Iranie, Iraku, Palestynie, ale także o Afganistanie i Pakistanie. Rozmawialiśmy więc o sytuacji w wielu państwach, które wpływają na sytuację na świecie w ogóle. Nie ominęliśmy również Syrii.

Druga płaszczyzna to relacje bilateralne. Chodzi tutaj o intensyfikację współpracy gospodarczej, inwestycyjnej, także politycznej. Stosunki rozwijają się dobrze, ale jeżeli chodzi o wymianę gospodarczą, to ona jest zaniżona na poziomie w stosunku do osiemdziesięciomilionowego Egiptu i czterdziestomilionowej Polski. Ta wymiana mogłaby być na znacznie większą skalę. Do tego należy dążyć. Padły tu znamienne słowa w trakcie spotkania plenarnego, o tym, jaką Egipt dla Polski mógłby, w sensie gospodarczym, odegrać rolę – chodzi o Bliski Wschód i Afrykę. (...)".

Następnie odbyło się oficjalne śniadanie wydane przez Lecha Kaczyńskiego z małżonką wydane na cześć Hosni Mubaraka z małżonką.

Źródła[edytuj | edytuj kod]