2008-03-11: Markowa: 64. rocznica zamordowania przez Niemców ośmiorga Żydów oraz ukrywającej ich polskiej rodziny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 11 marca 2008
Markowa, pomnik rozstrzelanych w 1944 r.

9 marca 2008 r. w Markowej uczczono 64. rocznicę zamordowania przez Niemców ośmiorga Żydów oraz ukrywającej ich polskiej rodziny Ulmów.

W uroczystości wzięli udział m.in.: arcybiskup przemyski Józef Michalik i wicemarszałek województwa podkarpackiego Kazimierz Ziobro. Kancelarię Prezydenta RP reprezentował przedstawiciel Biura Inicjatyw Społecznych, który złożył wieniec na pomniku upamiętniającym ofiary zbrodni.

Podczas obchodów odczytano list podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewy Junczyk-Ziomeckiej do uczestników ceremonii:

„Markowa jest niezwykle urokliwym miejscem. Kiedy przyjeżdża się tu po raz pierwszy, nie można nie zwrócić uwagi na wspaniały skansen, który pozwala przenieść się w czasy sprzed kilku stuleci. Mieszkańcy Markowej mogą być dumni z drewnianych chałup, wiatraka, spichlerza, okazałego kościoła św. Doroty. Miejsca te sprawiają, że do tej podkarpackiej miejscowości po prostu chce się wracać. Ale chce tu się wracać także z innego powodu: aby uczcić pamięć i oddać hołd bohaterskiej rodzinie Ulmów, mieszkańcom Markowej, którzy kierując się zasadą, miłością bliźniego, w czasie niewyobrażalnego terroru, otworzyli ramiona, w których schronili się polscy Żydzi z rodzin Szallów i Goldmanów.

Za to zginęli z rąk niemieckiego okupanta. Pamiętnej nocy 24 marca 1944 roku, tuż przed świtem, żandarmi dotarli do gospodarstwa Józefa Ulmy. Rozstrzelali całą rodzinę Ulmów oraz wszystkich ukrywających się tam Żydów. Ludzie ludziom zgotowali piekło. Trudno to sobie wyobrazić: w ciągu zaledwie kilku minut życie straciło 17 osób. Dzieci, dorośli, wśród nich Wiktoria Ulma, będąca w dziewiątym miesiącu ciąży (...)”.

24 marca 1944 roku hitlerowcy zamordowali Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone. Zabili również ośmioro Żydów z rodziny Szallów i Goldmanów, którymi zaopiekowali się Ulmowie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości