2008-03-01: Kampania End Software Patents przeciwko patentowaniu oprogramowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 1 marca 2008
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Ruszyła kampania End Software Patents (ESP), która będzie się starała uświadomić ogrom problemów, do jakich prowadzi patentowanie oprogramowania. Członkowie inicjatywy chcą doprowadzić do likwidacji tej formy ochrony kodu w USA.

Patenty na oprogramowanie to broń obosieczna, czego interesującym przykładem jest Microsoft. Z jednej strony nadal utrzymuje, że Linux i FLOSS narusza jego 235 patentów, a z drugiej sam pada ofiarą procesów o odszkodowania za wykorzystywanie opatentowanych przez kogoś technik. Bill Gates w roku 1991 ostrzegał przed ich zgubnymi skutkami, mówiąc o patentach na trywialne rozwiązania techniczne, a nawet zatrzymaniem całego przemysłu — do czego wprawdzie nie doszło, ale przyczyniło się do rosnącej monopolizacji rynku IT. Obecnie firma posiada około 6 tysięcy patentów i mając duże zasoby może znieść więcej niż inni.

Wydany przez ESP 13-stronicowy raport wykazuje, że przemysł Stanów Zjednoczonych ponosi rocznie koszta przegranych spraw patentowych dotyczących oprogramowania w wysokości 30 miliardów dolarów, podczas gdy uciążliwa rejestracja wniosku patentowego sama w sobie nie przynosi żadnych zysków. Istnieją natomiast firmy (tzw. trolle patentowe), których jedynym celem jest skupowanie takich patentów, a następnie wszczynanie procesów sądowych o odszkodowanie.

Winą za obecną sytuację przeciwnicy patentów na oprogramowanie obarczają głównie rozszerzanie zakresu ochrony patentowej, a jednocześnie wskazują, że znacznie bardziej racjonalną i przewidywalną metodą ochrony kodu jest prawo autorskie. Są szanse, że ich zastrzeżenia znajdą odzwierciedlenie w amerykańskiej praktyce sądowniczej, a ponieważ USA są rozsadnikiem tego prawa (w przeszłości naciskano choćby na Unię Europejską i Australię), to przerwanie tego typu działań będzie miało wpływ na unormowanie sytuacji w innych częściach świata.

Źródła[edytuj | edytuj kod]