Przejdź do zawartości

2008-02-27: Polska będzie wspierać kraje słabiej rozwinięte

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 lutego 2008

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło dziś plany pomocy zagranicznej, którą Polska w najbliższym czasie skieruje wobec mniej zamożnych i słabiej rozwiniętych członków wspólnoty międzynarodowej.

W opinii szefa MSZ Radosława Sikorskiego polska pomoc zagraniczna powinna stać się bardzo ważnym elementem budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Minister uważa, że Polska, jako kraj, który z powodzeniem przebrnął przez transformację ustrojową i w chwili obecnej jest stosunkowo rozwinięty gospodarczo może teraz wspomóc inne kraje.

Sikorski podkreślił, że Polska będzie spłacać pewnego rodzaju dług wdzięczności, ponieważ jeszcze do niedawna to nasz kraj był beneficjentem podobnej pomocy ze strony państw Europy Zachodniej. MSZ zapowiada, że teraz nasz kraj będzie pomagał tym krajom, które dopiero przechodzą transformację ustrojową i wprowadzają demokratyczne zasady w funkcjonowaniu państwa. Największe programy pomocowe zostaną przeznaczone dla Ukrainy i Białorusi, ale strona polska zamierza wspierać także Autonomię Palestyńską, Gruzję, Mołdawię i Tanzanię.

Wsparcie to będzie przybierało przede wszystkim klasyczne formy pomocowe: stypendia polskich uczelni dla zagranicznych studentów, wsparcie dla organizacji pozarządowych i misji katolickich, a także wspieranie wolontariatu międzynarodowego i stałe konsultacje MSZ z organizacjami polonijnymi w wybranych rejonach świata.

Minister Sikorski poinformował również, że MSZ jest w posiadaniu zabezpieczonych środków na wypadek potrzeby niesienia pomocy humanitarnej dla ofiar ewentualnych klęsk żywiołowych. Środki związane z tymi projektami będą pochodzić z rezerwy celowej ministerstwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]