Przejdź do zawartości

2008-02-22: 30. rocznica utworzenia w Katowicach Komitetu Wolnych Związków Zawodowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 lutego 2008
Lech Kaczyński

21 lutego 2008 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyło się uroczyste otwarcie konferencji "Wolne Związki Zawodowe z perspektywy 30 lat", podczas której doradca Prezydenta RP Jacek Sasin odczytał list Lecha Kaczyńskiego skierowany do organizatorów i uczestników konferencji, której organizatorami były: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie "Pokolenie", NSZZ "Solidarność" Region Śląsko-Dąbrowski oraz Narodowe Centrum Kultury.

W liście Lech Kaczyński napisał m.in.:

"(...) Dokładnie 30 lat temu, 21 lutego 1978 roku w Katowicach utworzona została pierwsza niezależna od komunistycznych władz organizacja związkowa - Komitet Wolnych Związków Zawodowych, skupiający swoje działanie w regionie Górnego Śląska i Zagłębia. Wkrótce, w kwietniu 1978 roku, powstały gdańskie Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, a niedługo później - w październiku 1979 roku - szczecińskie Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża Zachodniego. Był to niewątpliwie wyłom uczyniony w systemie komunistycznym, w skali PRL-u, a także na całym wielkim obszarze na wschód od Łaby. Miało to wymiar symbolu.

Jednak równie istotna była konkretna treść działań, podjętych przez Wolne Związki Zawodowe. Pielęgnowanie patriotycznych wartości, myśli o niepodległej Polsce, torowanie drogi do demokratycznych przemian połączone było z troską o dobro wspólne, z upominaniem się o sprawiedliwość społeczną, o poszanowanie godności ludzkiej i praw pracowniczych. Wolne Związki Zawodowe stały się szczególnym wyzwaniem rzuconym autorytarnej władzy. Z ich doświadczeń w wielkim stopniu wyrósł później Polski Sierpień 1980 i ruch NSZZ „Solidarność”. Jesteśmy dzisiaj winni wdzięczność, szacunek i pamięć wszystkim ludziom, którzy tworzyli i kształtowali Wolne Związki Zawodowe, a którzy później stali się współtwórcami historycznych przemian w naszym kraju. Swoją odwagą, determinacją, zaangażowaniem; swoją niezgodą na kłamstwo i niesprawiedliwość otwierali drogę do niepodległej, demokratycznej i solidarnej Polski. (...)"

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości