2008-02-20: USA: Obama umacnia przewagę nad Hillary Clinton

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 20 lutego 2008
Barakobama.jpg
Barack Obama

Barack Obama wygrał kolejne prawybory Partii Demokratycznej. W stanie Wisconsin o 16 pkt. proc. wyprzedził Hillary Clinton, a na rodzinnych Hawajach zdobył aż 75 proc. głosów. Na kilka miesięcy przed kongresem Demokratów, na którym zapadnie decyzja o nominacji, Obama umacnia swoją pozycję.

Obama dysponuje już 1319 głosami delegatów (była Clinton ma ich 1245) i w każdych kolejnych prawyborach zdobywa poparcie demokratycznego elektoratu, który wcześniej zgłaszał poparcie dla Clinton. Swój głos na Obamę deklarują dziś już nie tylko mieszkańcy wielkich miast, dobrze wykształceni i zamożni, ale także ubożsi, słabiej wykształceni i starsi wyborcy. Choć po ostatniej serii wygranych sztabowcy Baracka Obamy mogą poczuć się w miarę pewnie, to wyniki wciąż nie pozwalają na przesądzanie o ostatecznym rozstrzygnięciu. W stanach, w których Obama ostatnio zwyciężał do zdobycia było od ok. 50 do 70 głosów na sierpniową konwencję, jednak już 4 marca odbędą się prawybory w największym amerykańskim stanie Teksas. Prawyborcza walka będzie się tam toczyć aż o 190 głosów delegatów.

Dlatego też, tuż na ogłoszenie wczorajszych wyników Obama udał się na wiec wyborczy do Houston, jednego z największych miast Teksasu. Wygłosił tam prawie godzinne przemówienie, w płomienny i entuzjastyczny sposób przedstawiając wizję zmiany kraju. W Houston Obama powiedział m.in. o planach zwiększenia sprawiedliwości społecznej i wprowadzeniu nowej polityki zagranicznej, zakładającej zakończenie misji w Iraku i przywrócenie Stanom Zjednoczonym międzynarodowego autorytetu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]