Przejdź do zawartości

2008-02-17: Lech Kaczyński w Wilnie podczas obchodów 90. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 lutego 2008
Prezydent RP w towarzystwie Prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii
Prezydent RP w towarzystwie Prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii

16 lutego 2008 r. w godzinach przedpołudniowych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński udał się z wizytą do Wilna. Prezydentowi towarzyszyli: szef Kancelarii Prezydenta RP Anna Fotyga oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda.

Prezydent RP w towarzystwie Prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii wziął udział w uroczystych obchodach 90. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.

Podczas uroczystości Lech Kaczyński powiedział do zgromadzonych m.in.:

„(...) Widzę tutaj przed sobą dumny znak Pogoni – herbu Republiki Litewskiej. Widzę wcześniejszy jeszcze herb Litwy na tarczach rycerzy. Widzę i pamiętam, że stoję dzisiaj w stolicy państwa, które przed wiekami stworzyło wielkie imperium. Wielkie imperium, które trwało, ale dla panowania nad tą wielką częścią Europy potrzebowało sojusznika. I wtedy, przed wiekami, znalazł się ten sojusznik, później, jak wiemy, przez wieki historia bywała skomplikowana, ale w XIX wieku naród litewski odrodził się i w roku niepodległości narodów jako pierwszy ogłosił swoją niepodległość. Dzisiaj obchodzimy jej 90. rocznicę. Chciałem Wam – całemu narodowi litewskiemu – najserdeczniej pogratulować.

Tamten czas, okres międzywojenny, okazał się czasem, którego nie da się zatrzeć. Fakty wtedy stworzone były nieodwracalne. Przyszedł rok 1940, przyszły następne niezwykle trudne dziesięciolecia, ale naród litewski był i jest faktem. Naród litewski potrafił odzyskać niepodległość w warunkach, które nawet optymistom wydawały się bardzo trudne. Jeżeli kiedyś na świecie romantyczna zasada „chcieć to móc” okazała się realną rzeczywistością, to tu, u Was. Dzisiaj obchodzimy 90-lecie Waszej niepodległości, ale też dzisiaj możemy powiedzieć, że Litwa jest pełnoprawnym członkiem europejskiej wspólnoty narodów. Litwa jest członkiem NATO, jest konstruktywnym elementem tego wszystkiego, co pozytywnego wydarzyło się w Europie ostatnich 20 latach. Litwa potrafi walczyć o swoje prawa. Jestem najgłębiej przekonany jako prezydent państwa, które z Litwą ma niezwykle silne związki, że potrafimy o te prawa w Unii Europejskiej i w NATO walczyć razem, bo walka wspólna bywa bardziej skuteczna. Relacje ostatnich lat na to wskazują. (...)"

W godzinach popołudniowych Prezydent RP wziął udział w koncercie w Narodowym Teatrze Opery i Baletu oraz w obiedzie wydanym przez Prezydenta Litwy na cześć zaproszonych gości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]