2008-02-14: Boiska piłkarskie o jednakowych wymiarach?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 14 lutego 2008
N icon sport2.png

Walijska Federacja Piłkarska złożyła niedawno wniosek do odpowiedzialnego za przepisy gry Międzynarodowej Rady Piłkarskiej o ujednolicenie wymiarów boisk piłkarskich. Wniosek ten zostanie rozpatrzony na najbliższym spotkaniu rady, które odbędzie się 8 marca.

Walijczycy twierdzą, że przepis dopuszczający wymiary boisk w przedziale: długość 100-110 m i szerokość 64-75 m, pozwala organizatorom tak nimi manipulować, by gospodarze meczu mieli przewagę. Ujednolicone wymiary pozwoliłyby ich zdaniem zwiększyć ducha fair play gry.

Aby wniosek Walijczyków został przyjęty, musi poprzeć go sześciu z ośmiu członków rady wśród których znajduje się czterech przedstawicieli FIFA oraz po jednym federacji angielskiej, szkockiej, walijskiej i północnoirlandzkiej.

Podczas spotkania 8 marca, IFAB będzie również omawiany pomysł umieszczenia w piłkach specjalnych chipów, które pozwalałyby stwierdzić jednoznacznie czy przekroczyła ona linię bramkową. Urządzenia takie testowano już na międzynarodowych turniejach juniorskich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]