2008-02-13: USA: Obama zyskuje przewagę nad Clinton

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 lutego 2008
Ameryka Północna
Barack Obama at Las Vegas Presidential Forum.jpg
Barack Obama

Świat: AfrykaAmeryka PółnocnaAmeryka PołudniowaAustraliaAzjaEuropa • (UE)

Barack Obama w kolejnych prawyborach zdobył poparcie mieszkańców wszystkich trzech głosujących wczoraj stanów. Tym samym wyprzedził Hillary Clinton w liczbie zdobytych głosów delegatów.

Około 70 głosów delegatów Demokratów - to obecna przewaga czarnoskórego senatora, którą zawdzięcza zwycięstwom w stanach Wirginia, Maryland i dystrykcie Columbia. W każdym ze stanów przewaga Obamy była przytłaczająca wobec wyników Clinton. Wczorajsze wyniki nadal nie pozwalają ostatecznie przysądzać o nominacji Partii Demokratycznej jednak fakt, iż Barack Obama zdobył już poparcie 21 stanów (Hillary Clinton wygrała w 10) i zdobywa przewagę w głosach delegatów, powoli stawia go w roli głównego pretendenta. Na niekorzyść senator Clinton przemawia prawyborcza mapa, na której pozostały już tylko stany, w których nie może ona liczyć na pewne zwycięstwo. Jej szansą jest zwycięstwo w Teksasie, gdzie przedmiotem walki jest aż 190 głosów delegatów. Właśnie do tego stanu, zaraz po ogłoszeniu wyników, Clinton udała się na kolejny wiec.

Z najnowszych statystyk wynika, że senator z Illinois poszerza swój elektorat. W ostatnich prawyborach głosowali na niego, już nie tylko dobrze wykształceni, młodzi i otwarci mieszkańcy miast, ale także słabiej wyedukowani i ubożsi mieszkańcy amerykańskiej prowincji. Coraz więcej komentatorów wskazuje również na to, że Obama może w rzeczywistości posiadać znacznie większą przewagę, dzięki głosom super-delegatów – partyjnych „możnych” mających wolną rękę w czasie głosowania podczas sierpniowego kongresu. Ich decyzja nie musi być uwarunkowana wynikiem prawyborów w stanie z którego pochodzą. Większość super-delegatów dotychczas zgłaszała poparcie dla Hillary Clinton i to jej te głosy zostały przypisane w sondażach. Jednak bez wątpienia, jeśli Obama zyska poparcie większości społeczeństwa, część z nich ostatecznie zmieni zdanie.

Z mniejszym zainteresowaniem światowa opinia publiczna przygląda się zmaganiom Republikanów. Ta partia również przeprowadziła wczoraj prawybory, w których zwyciężył już praktycznie pewny swej nominacji John McCain.

Źródła[edytuj | edytuj kod]