2008-02-13: Rosja – w 2008 roku zakończenie programu „Sieć w każdym domu”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 lutego 2008

Ministerstwo Informatycznych Technologii i Sieci Federacji Rosyjskiej planuje do końca 2008 roku zakończyć prace nad koncepcją programu „Sieć w każdym domu”, która przewiduje stworzenie infrastruktury umożliwiającej podłączenie wszystkich gospodarstw domowych do internetu.

Informację tą przedstawił Dimitrij Konanow, zastępca dyrektora departamentu państwowej polityki w obrębie elektrowniczej komunikacji, zaznaczając, że jest to początek drugiego etapu projektu mającego na celu rozpisanie konkursu, którego zwycięzcy dostaną kontrakt na stworzenie sieci telefonicznej w tych regionach Rosji w których owa infrastruktura jeszcze nie istnieje lub też nie jest w pełni przystosowana do nowych wymagań. Tworzona sieć powinna gwarantować w:szerokopasmowy dostęp do internetu. Projekt zakłada, że połączenie będzie ograniczone do prędkości 64 kbps lub 128 kbps. Dimitrij Konanow zaznaczył, że wysokość opłaty za internet będzie podyktowana przez państwo.

Aby przybliżyć zainteresowanym obecny obraz rosyjskiego internetu chciałbym przytoczyć dane, które niedawno podał Minister Informatycznych Technologii i Sieci, Leonid Rejman - powiadomił on, że w 2007 roku ilość internautów w Rosji wzrosła do 35 mln. Jest to wzrost o 40% w porównaniu do roku 2006. Natomiast ogólna liczba użytkowników komputerów w roku 2007 wyniosła 31,2 mln to jest około 30% Rosjan. Ponad połowa internatów łączy się za pomocą łącza szeroko pasmowego. Według ostatnich badań pod koniec roku 2008 w Rosji będzie ponad 40 mln użytkowników internetu. Jeżeli tak się stanie Rosja zajmie drugie miejsce zaraz po Niemczech w ilości gospodarstw domowych podłączonych do internetu. Natomiast prognozy długoterminowe mówią, że w 2012 aż 43% ludności Rosji będzie miała dostęp do sieci.

Źródła[edytuj | edytuj kod]