2008-02-13: Chiny: władze zapowiadają walkę z opozycyjnymi wystąpieniami w czasie Igrzysk

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 lutego 2008
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008

Władze Chin zapowiedziały, że będą w zdecydowany sposób dążyć do zaniechania i zwalczania wszelkich "masowych incydentów", które mogłyby zaszkodzić atmosferze Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Terminem "masowych incydentów" przedstawiciele chińskiej dyktatury mają zwyczaj określać wszelkie protesty opozycjonistów, czy lokalne zrywy. Chiny twierdzą, że będą poszukiwać metod powstrzymania takich działań, m.in. poprzez tajne śledztwa i zastraszanie karami, które mogą spotkać urzędników dopuszczających do takich działań.

Ta oficjalna informacja chińskich władz staje się kolejnym akcentem potwierdzającym opinię części środowiska międzynarodowego, stojącego na stanowisku, że przyznanie Pekinowi prawa do organizacji Igrzysk było błędem, dążącym do zabawy kosztem cierpień setek tysięcy ludzi. Wcześniej podobne odczucia wywołały decyzje m.in. brytyjskich i belgijskich komitetów olimpijskich, zakazujące reprezentantom tych krajów wystąpień przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach. Ostatecznie organizacje te wycofały się ze swoich pomysłów, ale podobne nieoficjalne stanowiska prezentuje kilka innych państw.

Natomiast w dniu wczorajszym, kolejnym akcentem wpływającym na atmosferę nadchodzących Igrzysk stała się rezygnacja reżysera Stevena Spielberga z funkcji doradcy artystycznego pekińskiej olimpiady. Jego decyzja była podyktowana sprzeciwem wobec stanowiska Chin, które odmówiły podjęcia prób dążących do powstrzymania dramatycznej sytuacji humanitarnej w Darfurze, prowincji Sudanu od lat objętej konfliktem zbrojnym. Chiny będąc największym partnerem handlowym sudańskich władz, nie zgadzają się na wprowadzenie proponowanych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji wobec tego kraju. Wprowadzenie sankcji gospodarczych pozwoliłoby na wywarcie presji, mającej na celu osłabienie twardej polityki rządu w Chartumie wobec mieszkańców prowincji Darfur.

Źródła[edytuj | edytuj kod]