2008-02-12: Rosyjskie embargo nie zostało w pełni zniesione

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 lutego 2008

Marek Sawicki, minister rolnictwa w rządzie Donalda Tuska, przyznał, że rosyjskie embargo na polskie produkty mięsne nie zostało jeszcze w pełni zniesione. Anna Fotyga z Kancelarii Prezydenta wskazywała niedawno, że embargo nadal obowiązuje, a jedynie kilka wskazanych przez Rosjan zakładów może eksportować swoje produkty.

Minister rolnictwa, który był gościem radiowych Sygnałów Dnia, powiedział, że rozwiązanie problemu embarga może zająć do trzech miesięcy. Sawicki oznajmił, że rosyjscy kontrahenci odbierają sporą część polskiego mięsa poprzez firmy z innych krajów - z Litwy, Łotwy, Rumunii i Bułgarii. Podał także kilka danych w liczbach: Polska wyeksportowała do Rosji już ponad 10 tysięcy ton mięsa i jego przetworów z dopłatami unijnymi, oraz ponad 164 tysiące sztuk żywej trzody. Minister uspokoił, że kilka zakładów może sprzedawać na rynek rosyjski bez kontroli rosyjskich inspekcji. Polskie świadectwa weterynaryjne są na razie jedynie warunkowo uznawane przez Rosjan.

Warto dodać, że nie jest rozwiązana do końca sprawa embarga na owoce i warzywa przeznaczone bezpośrednio do konsumpcji. Sawicki zaznaczył, że jest to kwestia regulacji pomiędzy Rosją a Unią Europejską.

Źródła[edytuj | edytuj kod]