Przejdź do zawartości

2008-02-10: Toruń: "Nie" dla Lata Filmów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 lutego 2008

Komisja toruńskiego Ratusza negatywnie zaopiniowała wniosek Fundacji Ruchome Obrazy na realizację tegorocznej edycji Lata Filmów - informuje gazeta.pl. W opinii radnych impreza, mimo wysokiego budżetu i dofinansowania z kasy miejskiej, nie spełnia pokładanych w niej nadziei i oczekiwań.

Mające kilkunastoletnią tradycję Lato Filmów przeniosło się do Torunia z Kazimierza nad Wisłą w 2005 roku. Zorganizowane jak dotąd trzy edycje festiwalu w grodzie Kopernika zebrały jednak głównie negatywne opinie. Wytykano liczne wpadki oraz nieskuteczność w przyciągnięciu festiwalowego widza. Przez ostatnie dwa lata organizatorom, mimo znaczącej poprawy, nie udało się zmienić tej opinii.

Miasto, które w latach 2005-2007 wsparło Lato Filmów łączną kwotą 700 tys. zł, powiedziało dość. Negatywna opinia Komisji nie jest co prawda wiążąca dla Prezydenta Torunia, który podpisuje umowy ze zwycięzcami poszczególnych konkursów na dotacje, jednak biorąc pod uwagę negatywną atmosferę wokół imprezy, trudno podejrzewać by zdecydował się wesprzeć to przedsięwzięcie. Tym bardziej, iż rajcy miejscy lobbują za lokalnymi przedsięwzięciami. Ich zdaniem należy pomóc tym toruńskim inicjatywom kulturalnym, które dobrze rokują na przyszłość. Jak pisze gazeta.pl powołując się na słowa przewodniczącego komisji kultury, promocji i turystyki rady miasta Bogdana Majora chodzi m.in. o festiwal filmowy TofiFest i Bulwar Sztuki. Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali także nową, trzymaną na razie w tajemnicy, letnią inicjatywę twórców TofiFest.

Źródła[edytuj | edytuj kod]