2008-02-08: Finlandia: toaleta otwierana SMS-em

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 8 lutego 2008
N icon culture.png

Mieszkańcy Finlandii, którzy zapomną zabrać w podróż telefon komórkowy, mogą mieć problemy. Zarząd dróg w tym kraju wprowadził w przydrożnych toaletach system, który sprawia, że drzwi otworzą się dopiero po wysłaniu SMS-a.

Jak na razie tzw. SMS Lock System wprowadzono na autostradzie nr 1, w Paimio i Salo, w pobliżu Turku. Na drzwiach publicznych ubikacji i pryszniców znajdują się specjalne numery telefonów, na które należy wysłać wiadomość tekstową z hasłem „OPEN”. SMS trafia do komputera, który zawiaduje systemem, po czym zamek w drzwiach zostaje otwarty. Za wysłanie wiadomości pobierana jest standardowa opłata, zależna od operatora GSM.

Fiński urząd zajmujący się zarządem dróg, wprowadził takie rozwiązanie w wyniku pojawiających się aktów wandalizmu w publicznych toaletach. Urzędnicy liczą, że osoba, która przekaże władzom numer swojego telefonu wysyłając SMS-a, nie będzie skłonna do zniszczenia ubikacji.

To nie pierwszy przypadek mariażu technologii i naturalnych potrzeb – w zeszłym roku władze Londynu wprowadziły usługę pozwalającą zlokalizować najbliższą toaletę wysyłając SMS-a z hasłem „toilet” na numer 80097.

Źródła[edytuj | edytuj kod]