2008-02-05: Prezydent Łotwy z oficjalną wizytą w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 lutego 2008
Lech Kaczyński i Valdis Zatlers
Lech Kaczyński i Valdis Zatlers
Lech Kaczyński i Valdis Zatlers

5 lutego 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński spotkał się z przebywającym z wizytą oficjalną w Polsce Prezydentem Republiki Łotewskiej Valdisem Zatlersem. Gościowi towarzyszy małżonka, Lilita Zatlere.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie prezydentów w wąskim gronie. Następnie obaj prezydenci przewodniczyli obradom plenarnym delegacji polskiej i łotewskiej. Po zakończeniu obrad prezydenci wygłosili oświadczenia dla prasy. Lech Kaczyński powiedział m.in.:

„Z wielką satysfakcją chciałem powitać raz jeszcze Pana Prezydenta Zatlersa, Prezydenta Republiki Łotewskiej – kraju, z którym mamy również historyczne związki, z którym mamy wspólnotę losu, szczególnie w wieku XIX i XX, z którym nie dzieliły nas żadne konflikty. Dzisiejsza rozmowa – która trwała blisko dwie godziny, a trwać będzie jeszcze w trakcie wieczornego spotkania na pewno drugie tyle – była rozmową o wielu wspólnych zadaniach i sprawach, także po części o sprawach bilateralnych. To była rozmowa o naszej kondycji w Unii Europejskiej, w olbrzymim stopniu o polityce wschodniej, o relacjach między polityka rosyjską a polityką unijną i między polityką łotewską i polską a Rosją i Unią Europejską. To były także rozmowy związane ze sprawami mostu energetycznego, elektrowni w Ignalinie, czyli tych przedsięwzięć, które są bardzo istotne dla Łotwy i dla Polski, także dwóch innych krajów oraz Unii Europejskiej.

Chciałem podkreślić, że wczorajsza wizyta pana premiera Pawlaka w Wilnie pokazuje raz jeszcze, że jesteśmy zainteresowani i elektrownią, i mostem energetycznym. Mostem energetycznym, który połączyłby system energetyczny państw bałtyckich z Polską i dalej z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Traktujemy ten problem jako problem w tym sensie europejski, że chodzi nie tylko o połączenie z Polską. Natomiast, jeśli mowa o Ignalinie, to w naszej wspólnej z Panem Prezydentem opinii jest to wielka próba, jeżeli chodzi o wspólne przedsięwzięcie. Jeżeli się uda, może się udać wiele innych przedsięwzięć. Polska jest zainteresowana energią elektryczną z tej elektrowni dla ziem północno-wschodnich naszego kraju – mówiąc dokładnie, dla pewnej części tych ziem – ale w oparciu o zasadę, że ten rejon Polski byłby zaopatrywany przez Ignalinę. Chciałbym też podkreślić, że nasze oceny różnych zjawisk w Europie są ocenami bardzo podobnymi i że – jak mówiłem przed chwilą Panu Prezydentowi – myślę, że jak dotąd istnieje pewien deficyt relacji na najwyższym szczeblu między Łotwą a Polską. Miejmy nadzieję, że to się zmieni (...)."

W godzinach wieczornych Prezydent RP z małżonką wyda oficjalny obiad na cześć Prezydenta Republiki Łotewskiej i jego małżonki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]