Przejdź do zawartości

2008-02-05: Iran przetestował rakietę sondażową i otworzył centrum lotów kosmicznych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 lutego 2008

W poniedziałek Iran ogłosił, że wystrzelił w kosmos rakietę i otworzył swoje pierwsze centrum lotów kosmicznych. Działania Iranu zostały przyjęte przez Stany Zjednoczone jako zaostrzenie już i tak napiętej sytuacji dotyczącej programu jądrowego Iranu.

Centrum lotów założono na pustyni w zachodnim Iranie. Ma się tam znajdować podziemne centrum kontroli i stanowisko startowe. Ośrodek ma być użyty do wyniesienia pierwszego satelity wykonanego przez Iran. "Omid" (nadzieja) ma zostać wystrzelony w marcu 2009.

Prezydent Iranu, Mahmud Ahmadineżad, w swoim przemówieniu z tej okazji mówił, że "dziś jesteśmy świadkiem podjęcia przez Iran pierwszych kroków w kosmos" a "najważniejszym narzędziem złych i dominujących krajów jest wmówienie ludziom i narodom, że są bezsilne".

Rzecznik Białego Domu, Dana Perino, powiedział zaś: "Dziś rano Iran ponownie przetestował rakietę balistyczną. To niefortunne działanie, gdyż spowoduje jeszcze większą izolację Iranu od reszty świata."

Państwowa telewizja, przy dźwiękach patriotycznych pieśni, wielokrotnie w ciągu dnia powtarzała zdjęcia ze startu rakiety nazywanej Kavoshgar-1, jednak jest ona łudząco podobna do rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Shahab-3, o zasięgu do 1600 km. Media państwowe powiedziały, że rakieta wysłała próbnik atmosferyczny z eksperymentami mającymi utorować drogę satelicie Omid. Oznacza to, że rakieta nie była rakietą kosmiczną (zdolną do satelizacji ładunku) a jedynie rakietą sondażową, zdolną wyniesienia ładunku w najwyższe partie atmosfery po trajektorii balistycznej.

Pierwszy irański satelita, Sinah-1, został wystrzelony za pomocą rosyjskiej rakiety nośnej z kosmodromu Plesieck, 27 października 2005.

Źródła[edytuj | edytuj kod]