Przejdź do zawartości

2008-02-01: Osiągnięto porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 lutego 2008
Zasięg obrony antybalistycznej po instalacji pocisków GBI w Polsce oraz radaru w Czechach.

Minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, ogłosił po rozmowie z Condoleezą Rice, że wstępne porozumienie dotyczące warunków umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej zostało osiągnięte. Sikorski przebywa w Waszyngtonie od czwartku, głównie w celu prowadzenia rozmów w sprawie tarczy antyrakietowej. Jednak jeden z głównych warunków postawionych przez MSZ - przekazanie Polsce rakiet Patriot - wciąż nie został uzgodniony. Ostateczne ustalenia mogą zapaść w marcu, podczas planowanej wizyty premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie.

Rice oznajmiła też na wspólnej konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone chcą wspierać unowocześnianie polskiej armii, co może sugerować, że Stany Zjednoczone jednak przekażą nam rakiety Patriot.

Minister zaznaczył, że jedynym celem instalacji elementów tarczy w Polsce jest wzmocnienie Polski jako członka NATO oraz że nie jest to działanie wymierzone przeciw jakiemukolwiek innemu państwu. Sikorski wielokrotnie mówił też, że rozmowy na temat tarczy będzie prowadził bardziej zdecydowanie, niż jego poprzednicy w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i że nie zrezygnuje z pewnych warunków, które uwzględniają wzmocnienie obrony kraju, gdyż obecność tarczy w Polsce spowoduje wzrost zagrożenia atakami.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]