2008-01-31: Holandia: otwarte, ale jednak zamknięte standardy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
czwartek, 31 stycznia 2008

Jak informuje holenderski portal Webwereld, okazuje się, że Linux wbrew pozorom nie jest mile widziany w placówkach rządowych.

Od kilku lat rząd holenderski stara się wprowadzić otwarte standardy do wszystkich urzędów państwowych. Niedawno opracowano projekt pod nazwa GOUD (wspólny rozwój jednolitego desktopu) mający na celu standaryzacje oprogramowania opartego na otwartych standardach. W ręce redakcji wpadł też dokument opisujący warunki przetargu na wymianę oprogramowania na wszystkich urzędowych desktopach, a jest ich w Holandii ponad 20 tysięcy. Warunki przetargu wbrew pozorom ograniczają wybór systemu operacyjnego tylko do Windows.

W specyfikacjach czytamy, że nowe oprogramowanie musi współpracować z Filemaker Pro, Fox Pro, MS SQL Server, .NET i dodatkowo systemy muszą integrować się z Microsoft Active Directory.

Ministerstwo Finansów wymaga również współpracy z plikami MDB (MS Access database), które są zamkniętym formatem Microsoftu. Ewentualna konwersja dokumentów i makr na otwarte standardy musi być bardzo łatwa w wykonaniu i nie może wymagać dodatkowych nakładów.

Nowe systemy powinny również współpracować z modułami TPM (Trusted Computing Module). Jest to specjalny mikroprocesor montowany w nowych komputerach który ma zapewniać szyfrowanie danych. To rozwiązanie budzi jednak wiele wątpliwości w kręgach Open Source, ponieważ może zostać wykorzystane by zmusić użytkownika do stosowania DRM (Digital Rights Managment).

Rzecznik prasowy poinformował, że na aktualnym etapie przetargu nie możne odpowiedzieć na żadne pytania mediów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]