2008-01-30: Magistrat Celestynowa wybrał Open Source

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 30 stycznia 2008
Informatyka
OpenOffice.org 2 icon.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

100% komputerów w celestynowskim magistracie pracuje na darmowym oprogramowaniu typu Open Source. Zamiast płatnego pakietu MS Office zastosowano w pełni zaspokajający potrzeby urzędników OpenOffice.org. Oszczędności na ponad 30 urzędowych komputerach szacuje się na kwotę ponad 42.000 zł.

Informację takiej treści zamieścił na stronach samorządowych Przemysław Zaboklicki z Urzędu Gminy Celestynów. Dalej czytamy m.in.:

Cquote1.svg W celestynowskim magistracie próby z tego rodzaju oprogramowaniem trwały kilka lat. Obecnie urzędnicy pracują na nim bez większych problemów. Open Office jest instalowany na każdym nowym komputerze. Cquote2.svg

Wójt gminy Celestynów mgr inż. Stefan Traczyk:

Cquote1.svg Szukam możliwości ograniczania wydatków bieżących, w tym na oprogramowanie biurowe, a Open Office jest darmowy i spełnia nasze oczekiwania. Cquote2.svg

Notka sugeruje, że na komputerach w celestynowskim magistracie zainstalowane jest tylko oprogramowanie open source. Nie jest tak jednak do końca. Jak wyjaśnił mi w e-mailu inicjator zmiany pakietu biurowego, p.o. Sekretarza, Przemysław Zaboklicki, komputery pracują na systemie operacyjnym Windows, jako pakiet biurowy wykorzystywany jest jednak tylko i wyłącznie OpenOffice.org.

Źródła[edytuj]