Przejdź do zawartości

2008-01-30: Linux zawita do filipińskich szkół

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 stycznia 2008

Aż 23 tysięcy pecetów z Linuksem dostarczy filipińskim szkołom firma Advanced Solutions Inc (ASI). O kulisach tego wdrożenia opowiedział na konferencji w Melbourne Ricardo Gonzalez, konsultant Open Source.

Historia zaczyna się tak: w 2000 roku filipiński rząd postanawia zinformatyzować edukację. Wszystkie 10 tysięcy szkół miało być wyposażonych w komputery PC z MS Windows. Po pięciu latach wdrożeń okazuje się, że komputery w wielu szkołach wprawdzie stoją, ale nikt ich nie używa bo nie wie jak.

Kolejny przetarg na dostarczenie komputerów do tysiąca szkół wygrywa firma Advanced Solutions Inc (ASI), która zaoferowała zmianę strategii: zamiast niezależnych pecetów zaproponowała wdrożenie w każdej szkolnej pracowni środowiska LTSP: jeden serwer i 10 komputerów-terminali. W pakiecie znalazły się również szkolenia dla nauczycieli.

Ricardo Gonzalez, którego ASI zatrudniło jako konsultanta przy wdrożeniu opowiada o problemach:

Wybór wykonawcy ciągnął się przez 4-5 miesięcy. Microsoft obniżył ceny Windows XP do 20 USD za kopię, a Office do 30 za kopię. Mimo to ciągle byliśmy tańsi, mimo zaoferowania przez nich darmowych szkoleń dla nauczycieli.

Pierwsze 10 tysięcy komputerów dla tysiąca szkół zostało dostarczonych w grudniu 2007. Zainstalowana jest na nich dystrybucja Fedora. Dzięki udanemu wdrożeniu, firma otrzymała kontrakt na zaopatrzenie w sprzęt kolejnego tysiąca szkół. Tym razem zainstalowane zostaną komputery z dystrybucjami Edubuntu i Kubuntu.

Jak twierdzi Gonzalez, przy drugim przetargu nie trzeba już było nikogo przekonywać do Linuksa i wolnego oprogramowania:

Ludzie w rządzie rozumieją teraz, że Linux może dać bardzo wiele, nie wymagając ogromnych nakładów finansowych. Przy zakupie nowych komputerów, 50% kosztów stanowi system operacyjny i pakiet biurowy. Ile ludzi na to stać?

Źródła

[edytuj | edytuj kod]