2008-01-30: Australijski rząd przeprosi Aborygenów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 stycznia 2008
Australia

Australijskie władze zapowiedziały, że w lutym Aborygeni doczekają się formalnych przeprosin za tzw. politykę przymusowej asymilacji.

Jenny Macklin, minister do spraw etnicznych, zapowiedziała, że symboliczne przeprosiny dzieci aborygeńskich przymusowo odebranych rodzicom, 13 lutego będą pierwszą czynnością nowego parlamentu.

Jak czytamy w oświadczeniu Macklin, przeprosiny padną w imieniu australijskiego rządu, nie oznaczają jednak "przypisania winy obecnej generacji Australijczyków".

Christine King ze Stowarzyszenia Skradzionego Pokolenia oświadczyła, że przeprosimy te są niezwykle ważne, szczególnie dla ludzi starszych, którzy nie sądzili, że doczekają tego wydarzenia. Rząd odpowiada w ten sposób na powtarzające się od lat wezwania do przeprosin. Jednak premier Kevin Rudd nadal odmawia wypłacania odszkodowań za cierpienia rozbitych rodzin, których domaga się między innymi szef centrum tasmańskich Aborygenów Michael Mansell.

Około 1910 roku do lat 70. tysiące aborygeńskich dzieci zostały odebrane rodzicom i przekazane białym rodzinom w ramach polityki przymusowej asymilacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]