2008-01-25: FeTA 2008 ruszy pod koniec marca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 stycznia 2008

Dziewiąta edycja Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich (FeTA) organizowana przez Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbędzie się w tym roku w dniach 28-30 marca. Data ta wybrana została ze względu na to, że dzień wcześniej obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru.

Festiwal przeznaczony jest dla osób młodych, wymagane granice wiekowe to 15-20 lat. Każda z osób będzie mogła zaprezentować dziesięciominutowa formę monodramy w pierwszych dwóch dniach festiwalu przed trzyosobowym jury. Finał festiwalu odbędzie się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

Jedno ze zdjęć wykonane podczas poprzednich edycji festiwalu. Pod koniec marca będzie można zobaczyć podczas FeTY wystawę zdjęć związanych z tą imprezą.

Poza prezentacjami młodych aktorów odbędą się warsztaty teatralne, a także organizatorzy zapowiadają projekcję filmów dokumentalnych o Zbigniewie Herbercie, w reżyserii Piotra Załuskiego, m.in Poeta doctus, w którym wiersze Heberta recytuje Zbigniew Zapasiewicz. Projekcja tego filmu ma mieć miejsce pierwszego dnia po przesłuchaniach, a nawiązanie do nazwiska polskiego poety i dramatopisarza związane jest z obchodzeniem w tym roku Roku Herbertowskiego, który ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drugiego dnia festiwalu we Wrocławskim Teatrze Lalek po przesłuchaniach odbędzie się spektakl „Powrót Pana Cogito” w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza, Olgi Sawickiej i akompaniatorki – Katarzyny Nowakowskiej. W ostatni dzień festiwalu prezentowane będą nagrodzone monodramy.

Podczas FeTY zorganizowana będzie także wystawa dotycząca wcześniejszych edycji tej imprezy, na której będzie można zobaczyć zdjęcia, plakaty czy także fragmenty wypowiedzi osób uczestniczących w konkursach oraz jurorów.

Autorem i pomysłodawcą FeTy jest była aktorka Ośrodka Teatru Otwartego Kalambur i instruktorka teatralna, Elżbieta Lisowska-Kopeć.

Do 21 marca można nadsyłać zgłoszenia regulaminy i deklaracje są do pobrania na stronie organizatora.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości