2008-01-23: Ministerstwo Kultury otwiera archiwum audio/video

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 stycznia 2008

Na 87 stronie Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego Jarosław Lipszyc doszukał się podpunktu L. Traktuje o udostępnieniu materiałów audio i wideo będących w dyspozycji państwa.

Zgodnie z planami Ministerstwa Kultury wszystkie zgromadzone przez państwo materiały audio oraz wideo mają być udostępnione w Internecie. Archiwum ma zawierać “materiał filmowy będący najpełniejszym zapisem historycznym i kulturowym” i będzie ogólnodostępne.

Zgodnie z planami materiały mają być nie tylko opublikowane w sieci. Ministerstwo zajmie się ich skatalogowaniem i sklasyfikowaniem. Ma zostać udostępniona platforma pozwalająca na prace grupową nad upublicznionymi materiałami. Archiwum będzie zawierać obsługę tagów i metadanych co na pewno ułatwi wyszukiwanie materiałów.

Trudno nie podzielać obaw Pana Jarosława co do realizacji ambitnego projektu. Neutralność technologiczna oraz wykorzystanie otwartych standardów powinno być priorytetem podczas wdrażania archiwum. Przykład iTVP uczy, że w polskich realiach materiały ogólnodostępne są czasem (w praktyce) dostępne jedynie użytkownikom konkretnego oprogramowania. Taka sytuacja może doprowadzić do zjawiska tzw. cyfrowego wykluczenia.

Równie istotne są kwestie licencyjne. Nie należy łamać niczyich praw autorskich, zarówno osobistych i majątkowych, więc przed publikacją jakichkolwiek materiałów Ministerstwo Kultury powinno sprawdzić ich status prawny. Kolejny problem to licencja na której udostępniane mają być materiały. Jeżeli licencja będzie zbyt restrykcyjna archiwum może okazać się całkowicie nieprzydatne. Na co komu materiały z których nie będzie mógł korzystać?

Powstanie archiwum ma być sfinansowane z budżetu państwa pod nadzorem Ministerstwa Kultury. Projekt pochłonie najprawdopodobniej kwotę około 97 milionów złotych i zostanie ukończony w 2010 roku. Pozostaje trzymać kciuki!

Warto zobaczyć jak robi się to za granicą. Przykładem może być amerykański serwis archive.org.

Źródła[edytuj | edytuj kod]