2008-01-22: Nowa licencja Creative Commons?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 stycznia 2008

Creative Commons rozpoczęło publiczną dyskusję nad licencją CC0 (CC zero), która ma

promować i chronić domenę publiczną poprzez: 1) umożliwianie autorom zrzeczenia się z praw autorskich do poszczególnych utworów i łatwiejsze komunikowanie tej informacji, 2) udostępnienie narzędzi, dzięki którym każda osoba może stwierdzić, że dany utwór nie jest objęty prawami autorskimi lub pokrewnymi.

Creative Commons uruchomiło specjalną roboczą stronę, na której dostępne są próbne wersje dwóch nowych narzędzi: CC0 Waiver i CC0 Asertion. CC0 Waiver to prosty formularz, który pozwala zrzec się wszystkich praw do utworu, czyli przekazać utwór do domeny publicznej nie czekając na wygaśnięcie praw. Natomiast CC0 Assertion umożliwia oświadczenie, że utwór nie jest objęty prawami autorskimi.

W tej chwili licencje CC0 dotyczą jedynie prawodawstwa amerykańskiego (szczególnie CC0 Assertion została opracowana pod kątem prawa USA). Mają jednak zostać zlokalizowane tak jak pozostałe licencje CC. W polskim prawie wprowadzenie licencji CC0 może okazać się skomplikowane, ponieważ prawo nie przewiduje przeniesienia utworu do domeny publicznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]