Przejdź do zawartości

2008-01-22: Microsoft zapowiedział stworzenie otwartego translatora binarnych formatów pakietu Office do OOXML

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 stycznia 2008
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Microsoft zapowiedział stworzenie otwartego translatora, odczytujący pliki binarne pakietu MS Office (*.doc czy *.ppt) a następnie zapisujący je w formacie Open XML. Projekt będzie rozpowszechniany na licencji BSD. Od 15 lutego ma być dostępny za pośrednictwem SourceForge.net. Tego samego dnia, Microsoft ma udostępnić dokumentację plików binarnych w ramach Open Specifications Promise co ma być nieodwołalną obietnicą niepodejmowania jakichkolwiek akcji przeciwko tym wszystkim, którzy będą wykorzystywać tę specyfikację.

Brian Jones, architekt techniczny Microsoft Office i Office Open XML:

"Celem stworzenia translatora jest zachęcenie ludzi do migracji z binarek do Open XML. [A udostępnienie dokumentacji] Jest zmianą obecnego procesu, gdzie najpierw trzeba poprosić o udostępnienie dokumentacji binarek, by móc ją później otrzymać."

Jones udzielił również odpowiedzi na 3255 komentarzy, które Microsoft otrzymał od Komitetów Normalizacyjnych głosujących przeciwko Open XML.

"Wiele z tych zarzutów, często te same były powtarzane przez różne kraje, co w sumie dało około 1000 unikalnych komentarzy.

Wiele z tych komentarzy zostało łatwo rozwiązanych, i większość funkcjonalności była już dostarczona w listopadzie i grudniu 2007. Komentarze zawierały np. takie rzeczy jak nie wspierana data sprzed 1900 roku. Powodowało to konflikt pomiędzy Open XML a istniejącymi standardami ISO, takimi jak enkrypcja, tagi języka i kolory, oraz definicja końca weekendu w sobotę i niedzielę.

Zmiany zawierają poprawki daty, nazw państw, zdolność umiędzynarodowienia i kodowanie haseł przy wykorzystaniu algorytmu rekomendowanego przez ISO. Zmiany obejmują również zwiększenie kompatybilności, zgodność klas i dostępność."

Ostateczna odpowiedź na powyższe komentarze, zawierająca 2300 stron została dostarczona 14 stycznia i zawiera już wprowadzone zmiany. Następny etap procesu ISO/IEC odbędzie się w Genewie w ostatnim tygodniu lutego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2008-01-22: Microsoft zapowiedział stworzenie otwartego translatora binarnych formatów pakietu Office do OOXML