2008-01-21: Wykop "zachakierowany": dowcipny sposób na przerwę techniczną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 stycznia 2008
Plansza, jaka pojawiła się w przerwie technicznej w serwisie wykop.pl

21 stycznia o godzinie 10:00 serwis Wykop.pl wprowadził godzinna przerwę techniczną. Jednakże zrobił to w sposób dość niecodzienny, ponieważ stronę przekierował na adres wykop.pl/h4cked.html Pod tym adresem z kolei pojawiła się plansza informująca o zhakowaniu wykopu, także w dowcipnej formie z linkiem do bloga osoby podającej się jako Charyzjusz Chakier.

Działanie to wywołało sporo zamieszania wśród użytkowników. W serwisie IThink podano informację, że strona została zhakowana w nocy, a autor tekstu, podał jako gwarantujący bezpieczeństwo serwis spis.pl. Społeczność wykopu, gdy serwis zaczął znów działać po godzinie 11:00 szybko rozpoznała go jako administratora prv.pl, dodając, że serwis spis.pl podobnie jak IThink działa w domenie prv.pl.

W czasie przerwy technicznej wprowadzono kilka innowacji do serwisu wykop.pl. Aby mieć pewność, że blogger, który założył "hacka" rzeczywiście współpracował z wykopem, jeden z wikireporterów używając nicka Jorge prawdziwy zadał pytanie, czy było to działanie zlecone przez serwis. W dowcipnej formie Chakier odpisał: "Nie będę dementował tłumaczeń twórców serwisu, które są mi bardzo na rękę. Zresztą - umówiona suma wpłynęła i wszyscy są zadowoleni ;)"

Dla uzyskania szerszych informacji jeden z redaktorów Wikinews skontaktował się z biurem wykopu, pytając o samą akcję związaną z "chakierowaniem". Poza zapewnieniem, że użytkownicy wykopu mogą dalej spać spokojnie, nie obawiając się włamań i pozyskania haseł do ich kont, otrzymaliśmy informację, że głównym motywem było dostarczenie dawki humoru w poniedziałkowy poranek. Tomasz Drożdżyński z Wykop.pl wyjaśnił, że chodziło o to, by "wprowadzić 1% zaniepokojenia i zaraz potem 99% humoru."

Przy okazji otrzymaliśmy informację z serwisu o możliwym podbijaniu PageRank poprzez wykop: "Jeżeli chodzi o podbijanie pagerank, to nie ma to absolutnie żadnego wpływu, gdyż na wszystkie zewnętrzne linki ustawiony jest artybut nofollow." Wiele serwisów zachęca swych użytkowników do wykopywania stron, jednak społeczność szybko reaguje na tego typu działania określając je mianem spamu.

Informacja o "zachakierowaniu" pojawiła się także na blogu wykopu i szybko została wykopana, podobnie jak wcześniej link do serwisu w IThink. Później poza blogami info rozprzestrzeniło się także w innych serwisach, m.in. hacking.pl.

Mimo, że użytkownicy wykopu zauważyli także aspekt promocyjny, wskazując chociażby na marketing wirusowy, sama akcja była pozytywnie oceniona.

Źródła[edytuj | edytuj kod]