Przejdź do zawartości

2008-01-18: Newsweek: powstanie nowa partia pod skrzydłami o. Rydzyka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 stycznia 2008

Jak informuje tygodnik Newsweek już wkrótce może powstać nowa partia polityczna o poglądach narodowo-katolickich, konkurująca z Prawem i Sprawiedliwością. Partia ma współpracować z dyrektorem Radia Maryja.

Decyzja o założeniu partii zapadła 13 stycznia w Łodzi, gdzie odbywała się konferencja na temat "Ochrony zdrowia i życia w Unii Europejskiej". Po oficjalnym spotkaniu odbyła się tajna narada, która trwałą 3 godziny. W naradzie udział wzięli m.in. europosłowie LPR: Urszula Krupa, Bogdan Pęk, Dariusz Grabowski, Witold Tomczak, posłanka V kadencji Sejmu wybrana z list PiSu Anna Sobecka, a także byli posłowie Halina Nowina-Konopczyna, Jan Łopuszański, Zygmunt Wrzodak. Na spotkaniu nie zjawił się sam ojciec Rydzyk, lecz wysłał swojego zaufanego współpracownika o. Waldemara.

Na spotkanie nie zostali zaproszeni natomiast prawicowi politycy tacy jak Maciej i Roman Giertychowie, czy lider Prawicy RP Marek Jurek.

Na spotkaniu krytykowano rząd Donalda Tuska, który odebrał dotacje dla szkoły o. Rydzyka, ostrych słów nie szczędzono także słów pod adresem braci Kaczyńskich. "Dostało się nawet "Naszemu Dziennikowi" i Radiu Maryja, że za bardzo promuje takich pseudokatolików jak Gosiewski, Wassermann czy Dorn" - dodaje jeden z uczestników spotkania.

Nowa partia liczy na sukces podobny jak cztery lata temu osiągnął LPR w wyborach do parlamentu europejskiego. "Powołamy komitet wyborczy i wystawimy listy w 13 okręgach. Liczymy, że moglibyśmy przekonać do swojego programu około 1,5 mln sympatyków" - powiedział jeden z rozmówców Newsweeka.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]