2008-01-17: Rząd brytyjski wydał zgodę na tworzenie ludzko-zwierzęcych embrionów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 stycznia 2008
Kolonia ludzkich embrionalnych komórek macierzystych.

Władze brytyjskie udzieliły dwóm placówkom, King's College w Londynie i Uniwersytetowi w Newcastle, zgodę na tworzenie przez najbliższe 12 miesięcy hybrydowych, ludzko-zwierzęcych embrionów do eksperymentów. Dotyczy to embrionów, w którym materiał genetyczny pochodzi w 99,9% od człowieka i w 0,01% od zwierzęcia. Jest to możliwe poprzez usunięcia jądra zwierzęcej komórki jajowej i zastąpienie go przez jądro ludzkiej komórki jajowej. Powstałe w wyniku tego embriony mają być niszczone po 14 dniach.

Naukowcy planują wykorzystywanie ich do pozyskania komórek macierzystych. Są zdolne do potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów, a także mają zdolność do różnicowania się do innych typów komórek. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystywaniem komórek macierzystych do leczenia m.in. choroby Alzheimera, Parkinsona, czy chorych po zawale serca.

Eksperymenty tego rodzaju są silnie krytykowane jako sprzeczne z naturą i niemoralne. Według przeciwników tworzenie hybrydowych embrionów jest zacieraniem różnic między człowiekiem, a zwierzęciem, które są istotą człowieczeństwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]