2008-01-17: Pawlak nie planuje spotkania z żonami górników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 stycznia 2008
Wczoraj Maria Kaczyńska przyjęła żony strajkujących górników

Wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, iż mimo żądań protestujących w Warszawie żon górników z kopalni "Budryk", nie zamierza się z nimi spotkać. Minister gospodarki stwierdził, iż jego resort nie będzie włączał się w rozwiązywanie problemów pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową i związkowcami z "Budryka".

Waldemar Pawlak oskarżył związkowców z Sierpnia ’80, że to z ich inspiracji strajkują żony pracowników kopalni. Zdaniem wicepremiera postulaty żon górników zostały spełnione, a związkowcy z Sierpnia ’80 namówili je do wysuwanie kolejnych roszczeń.

"Nie będzie wymuszonych spotkań. Nie ma potrzeby dodatkowych spotkań, ponieważ te sprawy nie są prowadzone przez panie, a przez związkowców z "Sierpnia' 80". Wczoraj z paniami było już wszystko uzgodnione, a później panie te zostały poinstruowane przez związkowca z "Sierpnia'80", żeby postawiły kolejne żądania i zdecydowały się na pozostanie w Warszawie. Dziś za wszelkie sprawy, które mają miejsce na tej kopalni, odpowiadają liderzy trzech związków, którzy uniemożliwiają działanie kopalni" - stwierdził Pawlak.

Minister gospodarki przypomniał, że związkowcy z kopalni Budryk we wrześniu ubiegłego roku podpisali porozumienie na mocy którego górnicy otrzymali 700 złotych podwyżki, a także 500 zł w bieżącym roku.

Około pięćdziesięciu żon górników spędziło noc w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Zapowiedziały one, że zostaną w stolic dopóki nie spotka się z nimi Waldemar Pawlak i nie porozmawiają z nim o podwyżkach dla swoich mężów.

"Nie stawiamy innych żądań. Zależy nam na rozmowach z wicepremierem" - mówiła Jolanta Konieczna, żona jednego z górników.

Źródła[edytuj | edytuj kod]