2008-01-16: USA: polski rząd gra na zwłokę w sprawie tarczy?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polityka
N icon politics.png
środa, 16 stycznia 2008

Rzecznik Pentagonu Geoff Morrell krytykuje rząd w Warszawie za wypowiedzi sugerujące, że Polska nie spieszy się do zgody na umieszczenie na jej terytorium tarczy antyrakietowej.

"Te oświadczenia, jak myślę, każdy to przyzna, nie są pomocne. Posuwanie naprzód tego procesu (decyzyjnego) w jak najszybszy sposób jest korzystne dla wszystkich, w tym dla Polaków" - komentował Morrell.

Chodzi o wypowiedź polskiego ministra obrony Bogdana Klicha, który na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Robertem Gatesem przypomniał, że nowy rząd RP oczekuje, iż USA pomogą Polsce w modernizacji jej sił zbrojnych, a zwłaszcza we wzmocnieniu obrony powietrznej.

Morell przypomniał, że administracja prezydenta Busha wyłożyła już na pomoc wojskową dla Polski 750 milionów dolarów, co czyni z nas największego w Europie beneficjenta pomocy militarnej USA.

Tymczasem premier Donald Tusk w wywiadzie dla "Newsweeka" przyznał, że Polska nie powinna się spieszyć ze sprawą tarczy antyrakietowej, podobnie uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Uważa się, że ma to być gra na zwłokę do przyszłego roku, kiedy prawdopodobnie władzę w Białym Domu przejmą demokraci którzy nie chcą rozbudowy obrony antyrakietowej.

Źródła[edytuj]