Przejdź do zawartości

2008-01-12: La Libre Belgique: Polska i Czechy grają na zwłokę w sprawie tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 stycznia 2008

Zdaniem belgijskiego dziennika „La Libre Belgique” rządy w Warszawie i Pradze kierując się negatywnym stanowiskiem opinii publicznej w swoich krajach grają na zwłokę w sprawie rozmieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Belgijska gazeta komentuje wizytę premiera Donalda Tuska w Czechach pod kątem rozmów o tarczy. Dziennikarze uważają, że zarówno Polacy jak i Czesi chcą jak najpóźniej podjąć decyzję w tej sprawie. Zdaniem Belgów kołem zamachowym w obustronnym stanowisku jest postawa polskiego rządu, który po erze pro-amerykańskiego Jarosława Kaczyńskiego stosuje chłodną kalkulację i także takie samo działanie podejmuje rząd w Pradze: "Mirek Topolánek, który dotychczas szedł w ślad bezkrytycznych, pro-Bushowskich braci Kaczyńskich, przyłączył się teraz do polskiego stanowiska".

Takie stanowisko obu państw wynika z negatywnego nastawienia obywateli do rozmieszczenia tarczy na terenie ich państw. W dzienniku napisano, że obawy ma "trzy czwarte Czechów i blisko tyluż Polaków przeciwko rozmieszczeniu na terytorium ich krajów amerykańskich instalacji, w obawie, by nie stać się pewnego dnia celem ataku w przypadku wymiany rakiet między USA a Iranem albo Koreą Północną. Polacy i Czesi krzywo patrzą na stacjonowanie obcych wojsk w ich krajach, które tak często padały ofiarą okupacji".

Źródła[edytuj | edytuj kod]