Przejdź do zawartości

2008-01-12: Kosowo chce ogłosić niepodległość

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 stycznia 2008
Hashim Thaçi

Nowy premier Kosowa, Hashim Thaçi obiecał mieszkańcom tej części Serbii, że już wkrótce staną się niepodległym państwem. Nie wykluczone, że 12 lutego ogłoszona zostanie niepodległość Kosowa a pierwszym państwem, które to uzna ma być Francja.

"Naszym celem jest niepodległe Kosowo w pierwszej połowie tego roku. Wkrótce spełnią się nasze marzenia i nasze prawa... Kosowo będzie niepodległe" - powiedział. Jednak zaznaczył, że "Kosowo nie zrobi nic bez Waszyngtonu i Brukseli - żadnych jednostronnych akcji".

Nowy premier Kosowa nie ukrywa, że liczy na międzynarodowe poparcie, a także na poprawne stosunki z rządem w Belgradzie. Władze Serbii jednak twardo stoją na stanowisku, że nie mam mowy z ich strony na żadne ustępstwa w sprawie niepodległości zbuntowanej prowincji. Serbowie twierdzą, że dojdzie do ochłodzenia stosunków dyplomatycznych z każdym krajem, który uzna Kosowo za niepodległe państwo.

Natomiast Unia Europejska jest zdania, że umowa stowarzyszeniowa zawarta z Serbią nie jest powiązana z przyszłością Kosowa.

"Układ o stabilizacji i stowarzyszeniu i jego treść były negocjowane pomiędzy UE a Serbią jako równorzędnymi partnerami bez warunków wstępnych dotyczących przyszłego statusu Kosowa. To nie jest sprawa, jaką narzucamy danemu krajowi, lecz przyznanie mu uprzywilejowanych stosunków z Unią Europejską" - powiedziała Krysztina Nagy, rzeczniczka komisarza ds. rozszerzenia UE, Ollego Rehna.

Źródła[edytuj | edytuj kod]