Przejdź do zawartości

2008-01-11: Spotkanie Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. sytuacji w służbie zdrowia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 stycznia 2008
Lech Kaczyński, konsultacje ws. służby zdrowia
Konsultacje ws. służby zdrowia

10 stycznia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. sytuacji w służbie zdrowia.

W spotkaniu wzięli udział:

Kancelarię Prezydenta RP reprezentowali: szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz doradca Prezydenta RP Tomasz Zdrojewski.

Po zakończeniu konsultacji Prezydent RP wygłosił oświadczenie dla mediów:

„Chciałem podziękować wszystkim zaproszonym, ponieważ wszyscy się pojawili. Spotkanie odbyło się w atmosferze, którą określiłbym jako dobrą, jeżeli wziąć pod uwagę, że spotkali się przedstawiciele strony rządowej i strony opozycyjnej. Jeżeli chodzi o zaprezentowany tam pogląd, również przez mnie, to sprowadza się on do tego, że należy zbudować swoiste, ponadpartyjne porozumienie w sprawie dalszych działań, a nie tylko reform w służbie zdrowia. Sprawa służby zdrowia dzisiaj to dwa oddzielne porządki. Konieczne zmiany w ogóle i to, co trzeba robić dzisiaj, ze względu na to, że mamy już próbę ewakuacji przynajmniej poszczególnych oddziałów w szpitalach, że istnieje masa zobowiązań płacowych, wynikających z umów między dyrektorami a lekarzami, która nie jest zewidencjonowana i wszystko wskazuje na to, że przekracza możliwości płatnicze owych szpitali. To wymaga pewnych działań doraźnych. Niezależnie od tego jest też sprawa reform. Zaproponowałem, żeby stworzyć coś w rodzaju „okrągłego stołu”, zresztą z taką propozycją wystąpił także poseł Balicki, któremu Prezydent mógłby patronować, a w którym brałyby udział wszystkie parlamentarne partie polityczne, ale również przedstawiciele związków zawodowych i innych organizacji, które zrzeszają pracowników służby zdrowia. Oczywiście nie oczekiwałem, że ta propozycja może być przyjęta albo odrzucona na tej sali, bo jest to propozycja istotna i decyzje muszą podjąć odpowiednie gremia poszczególnych partii. Sprawy jednak przybrały taki obrót, że czas nagli. Jak Państwo wiecie w poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej, poświęcone sytuacji w służbie zdrowia, ale w nieco innej płaszczyźnie, ponieważ podejmiemy na nim wiele spraw konkretnych. Tutaj raczej mówiliśmy o pewnym modelu, chociaż Pani Minister Kopacz przekazała dość dużo precyzyjnych informacji o dzisiejszej, niepokojącej sytuacji. Wreszcie we wtorek, w tej samej sprawie, spotkam się z przedstawicielami nie wszystkich, ale dwóch bardzo istotnych organizacji: Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i sekcji branżowej NSZZ „Solidarność”. Mam nadzieję, że dalsze reformy, ponieważ służbę zdrowia reformujemy w Polsce od wielu lat, będą podjęte w krótkim czasie, oraz że podjęte będą działania doraźne, żeby zapobiec ostremu kryzysowi”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]