2008-01-11: Rafał Mikołajczak: Część koordynatów w Wikipedii poprawialiśmy samodzielnie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 11 stycznia 2008
Rafał Mikołajczak

Kilka tygodni temu serwis Targeo.pl na swoich mapach zamieścił krótkie informacje dotyczące ważniejszych obiektów na bazie artykułów zawartych w polskojęzycznej Wikipedii. Jest to kolejny serwis zawierający interaktywne mapy, który po Google Maps podjął decyzję, aby zamieścić w nich linki do tej internetowej encyklopedii.

Targeo to platforma technologiczna umożliwiająca także udostępnianie map cyfrowych i wizualizacji mapowych w telefonach komórkowych, dzięki aplikacji Targeo.mobi. Mapy zawarte w serwisie Targeo pochodzą z systemu nawigacji satelitarnej AutoMapa i zawierają kompletną sieć prawie 500 tys. km dróg, ponad 100 tys. miejscowości, w tym plany miast z pełną informacją adresową i obrysami poszczególnych budynków oraz 102 tys. punktów użyteczności publicznej.

Jeden z wikireporterów z tej okazji przeprowadził rozmowę z Rafałem Mikołajczakiem, założycielem i prezesem zarządu Indigo Sp. z o.o., operatora serwisu mapowego Targeo.pl. Rafał Mikołaczak jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz MBA Carlson School of Management, University of Minnesota i SGH.

Sebastian Skolik: Skąd nazwa Targeo? Kojarzy się z docieraniem do wybranego miejsca. Czy głównie to jest celem serwisu - umożliwianie internautom łatwe wyznaczanie tras i docieranie do wybranych miejsc?

Rafał Mikołajczak: Skojarzenie jest całkowicie słuszne. Nazwa powstała pierwotnie jako nazwa oprogramowania do monitoringu pojazdów i planowania tras na dokładnych mapach wektorowych. Później projekt ewoluował i powstał serwis mapowy Targeo.pl, dostępny dla wszystkich internautów oraz aplikacja mapowa dla telefonów komórkowych Targeo.mobi. Poza łatwym wyznaczaniem tras chcemy dostarczać aktualne informacje lokalne potrzebne użytkownikom mapy - poczynając od atrakcji turystycznych poprzez repertuary kin, a kończąc na utrudnieniach drogowych. Właśnie w obszar rozszerzonej informacji o obiektach, między innymi turystycznych, doskonale wpisuje się współpraca z Wikipedią.
Fragment mapy Warszawy z wyświetlonym tekstem na temat Zamku Królewskiego w Warszawie

Od jak dawna zajmujecie się mapami i przetwarzaniem danych geograficznych?

Od momentu gdy powstawały pierwsze wersje AutoMapy, czyli od 2002 roku.

Kim jesteście jako zespół? Czy firmy współtworzące Targeo to tylko programiści, czy także kartografowie?

Targeo tworzą 3 firmy: Indigo - odpowiedzialna za tworzenie całej logiki aplikacji widzianej przez użytkownika, Aqurat - tworząca silnik nawigacyjny do AutoMapy, na której Targeo bazuje oraz Geosystems - opracowująca dane kartograficzne. W naszych zespołach pracują więc zarówno programiści jak i kartografowie.

Podobnie jak w GoogleMaps, w Waszym serwisie pojawiają się krótkie informacje o miejscowościach na bazie danych z Wikipedii. W odróżnieniu od Google korzystacie z treści polskojęzycznej edycji tej internetowej encyklopedii. Czy będziecie chcieli poszerzyć zakres także o mapy całej Europy? A może całego świata?

Planujemy rozszerzenie serwisu na Europę, jednak to polska część mapy Targeo będzie miała do zaoferowania najwięcej, w szczególności najciekawsze informacje lokalne.

Zaraz po tym, jak pojawiły się dane z Wikipedii, okazało się, że niektóre koordynaty w encyklopedii zostały podane błędnie. Czy ktoś w Waszym zespole jest wikipedystą? Czy zamierzacie podjąć współpracę w celu naprawienia błędów?

Część koordynatów poprawialiśmy samodzielnie, żeby uzyskać zgodność z mapą. Jesteśmy oczywiście zainteresowani współpracą która umożliwi rozszerzanie i poprawianie obecnej informacji z użyciem map Targeo.
Pełen opis Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie zaczerpnięty wprost z Wikipedii zgodnie z licencją GFDL.

Poza tymi niedociągnięciami jest jeszcze jeden mankament polegający na tym, że opisy polskich wsi w Wikipedii na razie są dość skąpe. W przypadku miast jest trochę lepiej, bo ich opisy są znacznie szersze. Myśleliście o tym, aby jakoś zachęcić internautów także do szerszych opisów? Dzięki temu mapa w Targeo byłaby bardziej atrakcyjna.

Wiemy jak duży potencjał jest w społeczności internautów. Dlatego tworząc nasze aplikacje staramy się opracowywać mechanizmy, które ułatwiają wprowadzanie i poprawianie informacji użytkownikom.

Co jest specyficznego w Targeo, czym odróżnia się ten serwis np. od Zumi czy projektu Google?

Targeo ma najdokładniejsze mapy, co widać szczególnie po mniejszych miejscowościach, a w miastach mamy pełne informacje adresowe z obrysami budynków. Dlatego mogliśmy zrezygnować z pokazywania zdjęć satelitarnych - poszczególne budynki są po prostu widoczne na mapie. Odróżnia nas także bogata baza punktów (nie należy mylić z bazą firm, których mogłoby być kilkukrotnie więcej) - ponad 100 tysięcy w kilkudziesięciu kategoriach - punkty turystyczne, hotele, restauracje, zabytki, bankomaty, usługi i inne które mogą być przydatne dla użytkownika naszej mapy.

Zbliżają się ferie zimowe. Czy spodziewacie się większego zainteresowania usługami po wprowadzeniu innowacji na bazie tekstów z Wikipedii?

Poza integracją z Wikipedią w ostatnich dniach uruchomiliśmy też rozszerzone, opracowane razem z Wydawnictwem Pascal, informacje dla miłośników sportów zimowych. Często w okolicach znanych kurortów narciarskich znajdują się również zabytki, które są dobrze opisane w Wikipedii, więc oba projekty dobrze się uzupełniają. Spodziewamy się więc zwiększonego ruchu, związanego z wyjazdami zimowymi.

Dziękuję za rozmowę

Źródła[edytuj]