2008-01-05: RPM 5 wydany! (po raz pierwszy)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 5 stycznia 2008
Informatyka
Tablet mouse.svg

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

Jeff “JBJ” Johnson poinformował o ukończeniu prac nad swoją wersją 5.0 popularnego systemu pakietów RPM. Tym samym wystartowały prace nad 5.1.

Jeff to dawny opiekun RPM w Red Hat i obecny lider wolnego projektu rpm5.org, założonej 29 maja 2007 roku pierwszej rozwojowej gałęzi RPM z piątką w nazwie. Końcowy efekt jest wspólnym wysiłkiem Jeffa, społeczności OpenPKG i grupy współpracowników.

Podstawową cechą nowego RPM 5 ma być zerwanie z “linuksocentryzmem” i silnymi związkami z poszczególnymi dystrybucjami; twórcy obiecują szerokie wsparcie dla wszystkich systemów uniksopodobnych – od BSD, przez Linuksa i Sun Solaris po Mac OS X.

Nowa wersja to także oczyszczenie i usunięcie wielu historycznych porcji kodu oraz dodane wsparcie dla formatu kompresji LZMA – oraz wstępne dla XAR.

Niestety, wsparcie gałęzi rpm5.org deklarują nieliczne i nienajwiększe projekty, takie jak polskie PLD. Użytkownicy najpopularniejszych RPM-owych dystrybucji, takich jak Red Hat/Fedora, SuSE i Madriva, muszą uzbroić się w cierpliwość. Projekty te rozwijają własną piątą wersję RPM rozwijaną przez społeczność rpm.org, która to wciąż znajduje się w powijakach.

Źródła[edytuj]