2008-01-05: Miller zakłada partię

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 5 stycznia 2008
Leszek Miller - założyciel Polskiej Lewicy

Mogę żyć bez polityki, ale czuję się odpowiedzialny za lewicę w Polsce i stąd decyzja o powołaniu nowego ugrupowania - tak skometował decyzję o powołaniu nowej partii Leszek Miller.

W sobotę odbył się kongres założycielski Polskiej Lewicy, którego głównym zadaniem było wybranie władz partii. Miller był jedynym kandydatem na jej przewodniczącego. Wyboru dokonywało około 280 delegatów z całego kraju. Wybór Millera przyjęty został owacjami z odśpiewaniem "Sto lat". Tylko jedna osoba głosowała przeciw. Według rzecznika partii Emilii Wolańskiej, zainteresowanych członkostwem w Polskiej Lewicy jest obecnie kilkaset osób. Wśród osób, które chcą działać w PL są między innymi były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tadeusz Matusiak i były prezydent Łodzi - Krzysztof Jagiełło.

Miller dodał, że sytuacja w kraju "dynamicznie się zmienia, bo polskiej polityce wciąż czegoś brakuje i to jest szansą dla mojej partii". Założyciel PL powiedział również, że jego ugrupowanie do duża konkurencja dla LiD-u i wyjaśnił, że "różnice programowe między nami, a Lewicą i Demokratami będą znaczące". Przyznał, że odszedł z SLD, gdyż "koncepcja LiD-u jest z gruntu zła" a "Polska Lewica nie potrzebuje żadnych parasoli ochronnych w postaci Partii Demokratycznej".

Głównymi założeniami partii mają być: reforma samorządowa, zwiększenie dostępu do rynku pracy, sprawiedliwy podział majątku narodowego w taki sposób, aby zwiększyć przychód państwa, dalsza integracja z UE, utrzymanie bezpłatnego dostępu do edukacji i rozdział państwa od Kościoła.

Miller zapowiedział rejestrację partii w ciągu najbliższych 45 dni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]