Przejdź do zawartości

2008-01-05: Anna Fotyga wprowadziła Sejm w błąd

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 stycznia 2008

Minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Fotyga wprowadziła Sejm w błąd - wnosiła o przesłuchanie przed komisją sejmową kandydatów na ambasadorów, mimo iż jeden z nich został już przez prezydenta mianowany.

Mowa o Andrzeju Sadosiu, ambasadorze przy OBWE w Wiedniu. Sejmowa komisja spraw zagranicznych nie przesłuchała także dwóch innych ambasadorów: Jarosława Starzyka - ambasadora w Madrycie oraz Roberta Kupieckiego - w Stanach Zjednoczonych.

Zdaniem przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Krzysztofa Liska (PO) wnioski o przesłuchanie dwóch kandydatów zostały nadesłane 15 listopada w dzień, gdy uzyskali prezydencką nominację, natomiast wniosek dotyczący Andrzeja Sadosia trafił do Sejmu 16 listopada - gdy Sadoś formalnie został przez prezydenta nominowany.

Lisek powiedział, że "w piśmie mówi się o kandydatach na ambasadorów". Uważa również, że "ówczesna szefowa MSZ Anna Fotyga wprowadziła Sejm w błąd, bo nie przypuszcza, by nie wiedziała, że prezydent nominacje podpisał". Podobną opinię podziela Bronisław Komorowski (PO). Nominowanie ambasadorów przez prezydenta przed przesłuchaniem w sejmowej komisji spraw zagranicznych zdarza się po raz pierwszy od 1989 r.

Źródła[edytuj | edytuj kod]