Przejdź do zawartości

2007-12-31: Pakistan: Wojsko zapewnia, że arsenał nuklearny jest bezpieczny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 grudnia 2007

Pakistańskie wojsko zapewnia, że pomimo chaosu spowodowanego przez zabójstwo byłej minister Benazir Bhutto arsenał nuklearny kraju jest bezpieczny.

Zabójstwo Bhutto wywołało falę protestów w Pakistanie i odnowiło pytania, czy kraj pozostanie na drodze do demokracji. Urzędnicy wojskowi podkreślają, że broń jądrowa znajdująca się w arsenale pakistańskiej armii nie jest problemem ani dla Pakistańczyków, ani dla społeczności międzynarodowej.

"Pakistańska broń jądrowa jest bardzo bezpieczna, mamy bardzo solidny system dowodzenia i kontroli. Nasze środki bezpieczeństwa są pośród najlepszych na świecie. Więc uważam, że te obawy są bezpodstawne i bezsensowne tak dalece, jak doniesienia na temat broni jądrowej wpadającej w ręce islamskich radykałów" - powiedział Wahid Arshad.

Jednak obawy o bezpieczeństwo pakistańskiego arsenału nuklearnego pozostają zgodnie z opinią byłego amerykańskiego senatora, Williama Cohena, który pełnił funkcję sekretarza obrony pod koniec lat 90., gdy Pakistan przeprowadził pierwszą próbę z użyciem broni jądrowej.

"Mam nadzieję, że jest w stu procentach bezpieczny." - mówi Cohen - "My tego nie wiemy. To zawsze budzi obawy, gdy ma się państwo posiadające broń jądrową i jednocześnie tak chaotyczną sytuację, jaka panuje w Pakistanie."

Inny były senator, Sam Nunn, mówi, że te obawy zostaną znacznie złagodzone, jeśli i kiedy polityczny niepokój opadnie w Pakistanie. Nunn twierdzi, że aby to nastąpiło, prezydent Pervez Musharraf będzie musiał opowiedzieć się za demokracją, a Stany Zjednoczone i społeczność międzynarodowa będą musiały podjąć kroki w celu zapewnienia, że wszystkie pakistańskie frakcje polityczne będą miały zaufanie do procesu wyborczego kraju.

"On [Musharraf] ma prawdziwy problem pod względem legalności władzy." - mówi Sam Nunn - "I myślę, że powinniśmy upewnić się, że jesteśmy po stronie wszystkich partii działających razem, by ustalić datę wyborów, nie wskazując przy tym, że jesteśmy za tym lub innym kandydatem. Powinniśmy pozostać bezstronni. Naszym interesem jest zapewnienie, by powstał legalny rząd, który przywróci stabilność w tym kluczowym państwie."

Morderstwo byłej premier i lidera opozycji Benazir Bhutto rzuciło kraj w stan politycznego niepokoju w obliczu nadchodzących wyborów, które wyznaczone są na 8 stycznia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]