2007-12-31: Koreański program atomowy wciąż działa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 31 grudnia 2007
Mapa Korei Północnej z zaznaczonym miejscem jednej z testów nuklearnych

Korea Północna nie dotrzymała terminu ws. programu atomowego. Władze kraju miały przekazać do końca 2007 roku wszelkie dane dotyczące swoich działań w tym zakresie i wstrzymać tę działalność.

Poniedziałek, godzina 17.00 czasu polskiego – to termin wyznaczony dla władz koreańskich podczas międzynarodowych rokowań. Stany Zjednoczone oceniły, że do przekazania danych nie dojdzie już w tym roku. Jednocześnie Waszyngton wezwał Koreę Płn. do wywiązania się ze złożonych obietnic. W niedzielę rzecznik Departamentu Stanu Tom Casey oświadczył, że proces nie został zakończony w ustalonym czasie. "Naciskamy na Koreę Północną, by w pełni i należycie zadeklarowała wszystkie swoje programy (rozwijania) broni nuklearnej oraz działania dotyczące tej broni i jej rozprzestrzeniania, a także by zakończyła uzgodnione wstrzymywanie (instalacji jądrowych)" - wyjaśnił Casey.

Do zobowiązania ze strony Korei Płn. doszło w lutym 2007 roku. Sześciostronne rokowania pekińskie (wzięły w nich udział oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja) doprowadziły do ugody. Korea Płn. miała otrzymać zagraniczną pomoc gospodarczą i finansową w zamian za zawieszenie programu jądrowego i ujawnienie danych o dotychczasowych działaniach w tym zakresie. Mimo że Korea Płn. faktycznie rozpoczęła proces zamrażania prac nad bronią jądrową w Jongbion, źródła zagraniczne (w tym amerykańskie) sygnalizują, że działania w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły.

Źródła[edytuj]