2007-12-30: PO nie planuje zniesienia abonamentu radiowo-telewizyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 grudnia 2007


Nowy projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji nie zawiera zapisów, które zniosłyby opłacanie przez Polaków abonamentu radiowo-telewizyjnego. Tym samym Platforma Obywatelska wstrzymuje realizację jednego ze swoich haseł wyborczych.

Jeszcze w listopadzie premier Donald Tusk mówił, że likwidacja abonamentu jako „skandalicznej daniny” będzie wielkim krokiem do oczyszczenia mediów publicznych od wpływu polityków. Jednak w projekcie, który trafi do Sejmu abonament nie zostaje zniesiony.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że PO ma plan na reformę mediów publicznych, ale nie jest on w pełni dopracowany. Minister podkreślił, że w 2008 roku na pewno rząd POPSL zajmie się sprawą abonamentu. Platforma chce najpierw przeprowadzić w tym temacie debatę publiczną a następnie podjąć odpowiednie kroki.

Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, przewodnicząca sejmowej komisji kultury zaproponowała aby zamienić abonament "na stały procentowy odpis z budżetu resortów najbardziej zainteresowanych realizacją pewnego typu programów, czy pewnymi gatunkami w tych mediach" (ministerstw: edukacji, kultury i spraw zagranicznych).

Źródła[edytuj | edytuj kod]