Przejdź do zawartości

2007-12-30: Miss Francji zachowa koronę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 grudnia 2007
Panorama Saint-Denis.

Miss Francji 2008, pochodząca z Reunion Valérie Bègue, zachowa swoją koronę pomimo serii kontrowersyjnych zdjęć opublikowanych po zdobyciu przez nią tytułu. Nie będzie mogła jednak startować w konkursach Miss World i Miss Universe, zastąpi ją w nich Miss Nowej Kaledonii.

Valérie Bègue zdobyła tytuł Miss w nadawanym w telewizji konkursie, który odbył się 8 grudnia. Tuż po tym pewien magazyn opublikował serię zdjęć, w których występuje ona w bikini naśladując ukrzyżowanie, a także zlizuje skondensowane mleko w bardzo sugestywny sposób. Regulamin zabrania uczestniczkom konkursu występowania nago lub w kontrowersyjny sposób na sesjach fotograficznych. Przewodnicząca komitetu konkursu na Miss Francji, Geneviève de Fontenay, wezwała Bègue do rezygnacji z tytułu po ukazaniu się kontrowersyjnych zdjęć.

Bègue odmówiła mówiąc, że zdjęcia zostały zrobione trzy lata temu i opublikowane bez jej zgody. Organizatorzy konkursu, będąc pod naciskiem opinii publicznej, ustąpili od dalszych wezwań do rezygnacji.

Sprawa wywołała poruszenie w Reunion, będącym departamentem zamorskim Francji, skąd pochodzi Valérie Bègue. Kilkoro członków parlamentu oraz lokalnych polityków wypowiedziało się w jej obronie. Biskup Saint-Denis powiedział, że zdjęcie Bègue leżącej na krzyżu naśladując Chrystusa obraziło chrześcijan, to był "błąd młodości" oraz odmówił wsparcia dla ludzi chcących, by utraciła tytuł.

Christian Estrosi, Sekretarz Stanu odpowiadający za departamenty zamorskie w ministerstwie spraw wewnętrznych Francji, również bronił Valérie Bègue w wypowiedziach dla francuskiego radia.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]