2007-12-30: Meksyk: najstarsza aztecka piramida znaleziona w centrum stolicy kraju

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 grudnia 2007
Piramida Słońca w Teotihuacán, widok ze szczytu Piramidy Księżyca.

Odnalezione przez meksykańskich archeologów ruiny 800-letniej piramidy świadczą, że to miasto jest o co najmniej stulecie starsze, niż dotychczas sądzono. Ruiny znajdują się rejonie Tlatelolco, który stanowił centrum życia politycznego i religijnego azteckich elit. Od odkrycia innej piramidy 15 lat wcześniej historycy sądzili, że Tlatelolco zostało założone przez Azteków w 1325 roku, w tym samym, co bliźniacze miasto Tenochtitlan. Datę wzniesienia piramidy określa się na rok 1100 lub 1200, co wskazuje na wcześniejszy niż sądzono początek rozwoju tej cywilizacji.

Patricia Ledesma oraz koordynator grupy archeologicznej, Salvador Guilliem, powiedzieli, że wykopaliska oraz badania terenu będą kontynuowane, by precyzyjniej ustalić rozmiar i wiek piramidy.

To, co mamy nadzieję wkrótce znaleźć, powinno powiedzieć nam znacznie więcej na temat społeczeństwa Tlatelolco

—Patricia Ledesma

Znaleziono również rzeźbę, która prawdopodobnie przedstawia Tlaloca, azteckiego boga deszczu, lub Tezcatlipoca, boga nieba i ziemi. Wykopano też pięć czaszek ludzkich i szereg pomieszczeń pochodzących prawdopodobnie z 1431 roku.

Meksyk jest usiany prekolumbijskimi ruinami. W sierpniu, w opanowanej przez przestępczość dzielnicy Iztapalapa, archeolodzy odkopali piramidę, która prawdopodobnie była główną piramidą miasta Tenochtitlan. Aztekowie, którym przypisuje się m.in. wynalezienie czekolady, władali imperium rozciągającym się od Zatoki Meksykanskiej do Pacyfiku i obejmującym znaczną część dzisiejszego centralnego Meksyku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]