2007-12-30: Giertych chce powołania komisji sejmowej w sprawie śmierci ks. Popiełuszki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 30 grudnia 2007
Ks. Jerzy Popiełuszko
Warszawa, grób ks. Jerzego Popiełuszki

Roman Giertych wzywa obecnych posłów, aby stworzyli specjalną komisję śledczą w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki – poinformowała „Rzeczpospolita”. Zdaniem byłego wicepremiera należy zbadać okoliczności śmierci kapłana, ponieważ nigdy śledztwo nie zostało w pełni przeprowadzone.

Roman Giertych, reprezentujący rodzinę zamordowanego ks. Popiełuszki, uważa, że wszelkie okoliczności tragicznej śmierci duchownego pozwalają na to, aby w Sejmie powstała specjalna komisja i raz na zawsze wyjaśniła wszelkie aspekty tego wydarzenia.

"Sprawa śmierci legendarnego duszpasterza bez wątpienia nadaje się na prace sejmowej komisji śledczej. Jeśli zajmie się tym odpowiednie ciało polityczne, są duże szanse, że sprawa zostanie wreszcie wyjaśniona. Niewykluczone, że pismo w sprawie komisji śledczej złożę u marszałka Sejmu" - powiedział Giertych.

Janusz Zemke, poseł SLD stwierdził, że "aby taki wniosek poddać pod głosowanie, potrzeba 50 posłów. Nie wiem, czy uda się Giertychowi zebrać taką liczbę. Tym bardziej że zarówno on, jak i jego ugrupowanie są już poza parlamentem. Wniosek musi dotyczyć konkretnej sprawy, np. działania organów państwa, a SB zlikwidowano 18 lat temu. Poza tym nie wyobrażam sobie, aby nobilitować morderców i zapraszać ich do Sejmu na przesłuchania".

"Myślę, że to pomysł na zaistnienie w polityce. Wydano wyroki w stosunku do bezpośrednich wykonawców, a mocodawcom udało się uniknąć odpowiedzialności. Podejrzewam, że naciski były. Zobaczmy więc, jak Giertych będzie uzasadniał swoje stanowisko" - powiedział Marek Suski z PiS.

"Będę wnioskował, aby sprawą śmierci ks. Popiełuszki zajął się specjalny zespół prokuratorów. To zabójstwo jest bez wątpienia zbrodnią komunistyczną, sprawa się zatem nie przedawniła. Stąd mój wniosek do prokuratora generalnego o wszczęcie odrębnego śledztwa, potraktowanie tego jako nowej sprawy" - powiedział Giertych.

W TVN24 Roman Giertych stwierdził, że będzie wnioskował do prokuratora generalnego o to, "by powstał zespół prokuratorów, którzy mają zająć się sprawą wyjaśnienia do końca wszystkich kulisów śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Szczególnie chodzi tutaj o ustalenie tych sprawców, którzy w latach 80. nie zostali objęci procesem karnym. Dowody zebrane w IPN wskazują bardzo wyraźnie, że mamy do czynienia z bardzo prawdopodobnym zarzutem mataczenia przez cały szereg osób, które uczestniczyły wokół tego śledztwa w różnych, można powiedzieć, osłonowych operacjach".

Ewa Piotrowska, rzeczniczka prokuratura generalnego poinformowała, że wniosek Romana Giertycha o zbadanie sprawy śmierci ks. Popiełuszki "na pewno nie pozostanie to bez echa i bez komentarza". Nie wie ona jednak czy został on już złożony.

Źródła[edytuj | edytuj kod]