Przejdź do zawartości

2007-12-29: Wiedeń: Tutanchamon i Świat Faraonów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 grudnia 2007

9 marca 2008 w Muzeum Etnologii w Wiedniu otwarta zostanie wystawa "Tutanchamon i Świat Faraonów".

Wystawa zorganizowana jest przez National Geographic, Arts and Exhibitions International oraz AEG Exhibitions, we współpracy z egipską Najwyższą Radą Starożytności oraz Kunsthistorisches Museum (KHM). Do 28 września 2008 eksponowanych będzie ponad 150 zabytków pochodzących głownie z grobowca faraona Tutanchamona.

Teraz Tutanchamon powraca, aby kolejne pokolenia mogły same przekonać się czym była magia starożytnych monarchów

—Zahi Hawass, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności

„4 listopada 1922 roku, Howard Carter odkrył jeden z ostatnich niezbadanych grobowców faraonów – prawie nienaruszony grobowiec Tutanchamona. Legendarny władca Egiptu od razu zafascynował ludzi na całym świecie, tym bardziej, że znalezione skarby przerastały jakiekolwiek wyobrażenia, oferując nam namiastkę świetlanej przeszłości” – powiedział Zahi Hawass, sekretarz generalny egipskiej Najwyższej Rady Starożytności. – „Teraz Tutanchamon powraca, aby kolejne pokolenia mogły same przekonać się czym była magia starożytnych monarchów".

„Tutanchamon i Świat Faraonów” to druga wystawa National Geographic poświęcona wspaniałym skarbom króla Tutanchamona i innym zabytkom starożytnego Egiptu.

Eksponowane zabytki pochodzą z lat 2 500 - 4 600 lat p.n.e. Wystawa obejmuje ona ponad 70 przedmiotów znalezionych w grobie Tutanchamona, w tym złote sandały, w których został pochowany, jedną ze złotych trumienek wykładanych drogimi kamieniami, w których spoczywały zmumifikowane organy wewnętrzne faraona, figurę władcy przedstawiająca go jako młodzieńca (oryginalnie prawdopodobnie mogła stać w mauzoleum Tutanchamona) oraz szabti z jego wizerunkiem. Jedna z największych figurek szabti, jedyna taka znaleziona w przedsionku, miała być gwarancją, że faraon nie będzie zmuszany do pracy w życiu pozagrobowym.

Złota maska Tutanchamona

Wystawa obejmuje także 75 przedmiotów pochodzących z innych z grobowców z Doliny Królów, w tym złotą maskę Psusennesa, trzeciego władcy z 21 dynastii Egiptu panującego w latach 1047 – 1001 p.n.e. To wykonane ze złota, królewskie nakrycie, przedstawia kobrę oraz sztuczną boską brodę. Oba atrybuty potwierdzać miały królewski i boski status władcy.

„Skarby Tutanchamona cieszyły się największą popularnością podczas objazdowej wystawy zorganizowanej w Szwajcarii, Niemczech, USA, a obecnie w Londynie. Austria do tej pory nie była objęta programem takich serii wystaw. Dlatego bardzo cieszy nas fakt, że „Tutanchamon i Świat Faraonów” przejedzie do Wiednia w marcu 2008, tym bardziej, ze będzie to jedyny przystanek tej wystawy w Europie" – powiedział dr Wilfried Seipel, Dyrektor Generalny Muzeum Historii Sztuki i Etnologii oraz Österreichischem Theatermuseum (KHM).

W ostatniej części wystawy znajdować się będą trójwymiarowe skany CT otrzymane jako część projektu konserwacji i badania Egiptu zorganizowanego m.in. przez National Geographic, którego zamierzeniem jest skonstruowanie skanów CT starożytnych egipskich mumii, dzięki wykorzystaniu przenośnego skanera CT. Dzięki temu urządzeniu powstał pierwszy trójwymiarowy wizerunek Tutanchamona.

National Geographic wyda także książkę towarzyszącą wystawie, autorstwa będzie Zahi Hawass. Publikacja będzie dostępna w dwóch wersjach językowych – po angielsku i po niemiecku.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]