Przejdź do zawartości

2007-12-29: Sikorski spotka się z Rosjanami w sprawie tarczy antyrakietowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 29 grudnia 2007
Radosław Sikorski
Zasięg obrony antybalistycznej po instalacji pocisków GBI w Polsce oraz radaru w Czechach.

Radosław Sikorski zamierza spotkać się w styczniu z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Kisljakiem. Celem spotkania będzie wysłuchanie rosyjskich argumentów dotyczących budowy tarczy antyrakietowej.

"Wysłuchanie argumentów sąsiada to nigdy nie jest rzecz naganna" - tłumaczy szef MSZ. Jednocześnie Sikorski zaznaczył, że nakłonienie Rosjan do zgody na budowę tarczy jest obowiązkiem Stanów Zjednoczonych. Obowiązkiem, z którego jak na razie się nie wywiązały. „To jest instalacja amerykańska i Stany Zjednoczone wzięły na siebie ciężar przekonywania Rosji” - stwierdził minister spraw zagranicznych.

"To jest kurtuazja, ale w bardzo ważnej sprawie, w której nasz sąsiad wyraża bardzo kategoryczne zdanie więc chcemy go wysłuchać, bo to jest dla Polski jedna z ważniejszych decyzji w tej dekadzie. Przekonałem się w życiu, że człowiek wiele nowego i ciekawego dowiaduje się od osób, z którymi się nie zgadza. Lepiej rozmawiać niż nie rozmawiać. (...) Kraje, które się samoizolują nie mają dobrej opinii. Proszę nie stawiać ministerstwa w sytuacji przymusu potwierdzania terminów. Po to są ambasadorzy, żeby takie informacje kanałami oficjalnymi były przekazywane" - powiedział Sikorski.

"Mamy różnice, ale nie musimy o tych różnicach wykrzykiwać co rusz, tylko próbujemy odnaleźć punkty styczne tam gdzie one są" dodał Sikorski. Stwierdził również, że tarcza antyrakietowa jest priorytetem polskiej polityki zagranicznej ale jest także "prośbą naszego najważniejszego sojusznika. Oczywiście musi być, kwestią naszej decyzji, ale nie jest naszym narodowym celem, bo nie będzie pod naszą kontrolą".

Według Gazety Wyborczej do spotkania dojdzie 14 stycznia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]