Przejdź do zawartości

2007-12-25: Bp Piotr Libera: obrona życia jest obowiązkiem chrześcijan, gdyż nad Betlejem nieustannie unosi się cień Heroda

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 25 grudnia 2007
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku

Biskupi diecezji płockiej w swoich bożonarodzeniowych homiliach odnieśli się do bieżących, poruszanych w mediach spraw.

Ordynariusz diecezji bp Piotr Libera podczas pasterki celebrowanej w nowym kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem skrytykował aborcję, eutanazję, oraz zapłodnienie "in vitro". Czy nie jest to szatańska zagrywka? Dać początek jednej istocie ludzkiej i równocześnie zniszczyć kilka lub kilkanaście innych żywych ludzkich zarodków! Oto dlaczego Kościół mówi zdecydowanie "nie" metodzie poczynania ludzkiego życia w probówce, czyli w laboratorium - mówił biskup płocki. Jednocześnie nazwał życie ludzkie sakramentem Boga w świecie i podkreślił, że obrona życia jest obowiązkiem chrześcijan, gdyż nad Betlejem nieustannie unosi się cień Heroda.

Podczas tej mszy bp Libera wmurował kamień węgielny w budowanym kościele, który poświęcił Jan Paweł II w 2002 r.

Z kolei biskup pomocniczy Roman Marcinkowski odprawił uroczystą pasterkę w katedrze płockiej. Zauważył, że w dzisiejszym świecie istnieje tendencja by tak łatwo wszystko spłycić, rozmyć, zatracić duchowy, religijny wymiar i skoncentrować się na tym, co nie jest najważniejsze i nie należy do istoty. Zwrócił uwagę, że w Europie Zachodniej wprowadza się laicki charakter świętowania świąt Bożego Narodzenia, zaś symbole religijne zastępuje się symboliką świecką. Zdaniem bp. Marcinkowskiego takie traktowanie świąt Bożego Narodzenia świadczy o słabości samych chrześcijan, którzy się temu nie przeciwstawiają. Ci chrześcijanie nie usuwają Boga w ogóle, ale po prostu przyznają Mu drugie miejsce, a to właśnie staje się przyczyną ludzkich nieszczęść. Jeśli życie chrześcijanina ma wyglądać po ludzku, to Bóg musi mieć w nim pierwsze miejsce - nie ex aequo, nie na równi, lecz pierwsze miejsce w domu, w pracy, na wczasach, wszędzie.

Pasterka w katedrze zgromadziła setki mieszkańców miasta, wraz z biskupem Marcinkowskim koncelebrowało ją ok. 30 kapłanów, obecna była też tradycyjnie kapituła katedralna, a w liturgii wziął udział katedralny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Plocenses pod kierunkiem Anny i Wiktora Bramskich. Oprawę liturgiczną przygotowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku pod kierunkiem ks. Piotra Grzywaczewskiego.