Przejdź do zawartości

2007-12-23: Prezydent przedłużył misję w Iraku do października 2008 r.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 23 grudnia 2007

Prezydent Lech Kaczyński podpisał dokument przedłużający misję polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku do 31 października 2008 r. Tym samym została przyjęta propozycja rządu Donalda Tuska.

Zdaniem Władysława Stasiaka szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego decyzja Lecha Kaczyńskiego jest oparta na „trosce o bezpieczeństwo żołnierzy” a także jest efektem kompromisu między prezydentem a rządem. Jeśli prezydent, który uważa, że polskie wojska powinny stacjonować w Iraku dłużej niż planuje rząd, nie podpisałby tej decyzji, to doszłoby do sytuacji, że Polacy musieliby wycofać się z tego kraju w tempie natychmiastowym, do końca tego roku.

Polskie wojska są w Iraku od 2003 roku i planowo miały zostać do końca 2005 roku, ale wskutek sytuacji w tym kraju, misja międzynarodowych sił przedłuża się. Polacy dowodzą wielonarodowymi siłami pokojowymi, w skład których wchodzą żołnierze z ośmiu państw.

"Zakończenie misji w Iraku odbędzie się bez żadnych skutków politycznych dla naszych relacji z jakimkolwiek krajem, a w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, a wręcz była przedmiotem słów wdzięczności za podjęcie jej z tak dużym wyprzedzeniem. (...) Irak staje na nogi, liczba ataków jest znacznie mniejsza, o ile wiem produkcja ropy naftowej jest zbliżona do poziomu przedwojennego, my mamy tam swoje tradycje obecności gospodarczej, a pan ambasador Pietrzyk jest bardzo dynamicznym ambasadorem więc spodziewam się po nim wielkich rzeczy" - powiedział Radosław Sikorski, były szef MON.

"Zamierzamy pozostawić naszych doradców, naszych ekspertów w ramach tejże misji szkoleniowej NATO w Iraku po to m.in. aby wspierać irackie siły bezpieczeństwa i mieć wpływ na ich stabilność i skuteczność" - powiedział Bogdan Klich, szef MON.

"Pod względem ogólnostrategicznym misja nie jest jeszcze dokończona. Siły międzynarodowe w Iraku czeka jeszcze wiele trudnych lat, zanim będzie można powiedzieć, że operacja zakończyła się sukcesem" - stwierdził emerytowany generał prof. Stanisław Koziej.

21 grudnia 2007 r. Lech Kaczyński podpisał również postanowienie o użyciu polskiego kontyngentu wojskowego w siłach międzynarodowych w Kosowie w Republice Serbii, w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r.

Prezydent podpisał także postanowienie o przedłużeniu użycia polskiego kontyngentu wojskowego w siłach rozdzielająco-obserwacyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Syryjskiej Republice Arabskiej w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]